Język:

Aktualności

Coraz bliżej wielkiej pętli rowerowej wokół Wielkich Jezior Mazurskich

23 lutego 2021

Ponad 300 kilometrów drogi rowerowej Wielkich Jezior Mazurskich. Dla rowerzystów brzmi jak marzenie, prawda? Wiemy już, że spełni się ono do 2023 roku, gdyż właśnie wystartowała realizacja Mazurskiej Pętli Rowerowej.

Wczoraj umowy na dofinansowanie podpisali:  marszałek Gustaw Marek Brzezin i wicemarszałek Miron Sycz oraz przedstawiciele beneficjenta, Stowarzyszenia "Wielkie Jeziora Mazurskie 2020", które reprezentowali burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski i burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.
– Budowa Mazurskiej Pętli Rowerowej doskonale wpisuje się w pozostałe strategiczne inwestycje samorządu województwa na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jak budowa i modernizacja śluz, udrożnienie szlaków wodnych, czy umocnienie kanałów żeglugowych. Wszystko po to, aby potencjał mazurskich jezior i terenów wokół nich został wykorzystany zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Łącznie na obszar Wielkich Jezior Mazurskich tylko w ostatnich latach trafiło dofinansowanie unijne w wysokości ponad 300 mln zł, co pozwoliło uruchomić projekty o wartości blisko 460 mln zł – podkreśla marszałek Gustaw Marek Brzezin.
Inwestycja warta 80 mln złotych przewiduje przygotowanie i stworzenie trsy rowerowej wokół Wielkich Jezior Mazurskich na terenach, które wyróżniają się pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Podziwianie unikalnych walorów tego zakątka Polski umożliwią wieże widokowe i oznakowanie szczeólnie atrakcyjnych miejsc.
Na bazie pętli powstanie oznakowany szlak turystyczny, który oprócz standardowego oznakowania zostanie wyposażony również w turystyczne tablice informacyjne. Na trasie turyści będą mogli odpocząć na profisjonlanych Miejscach Obsługi Rowerzystów.
W ramach projektu powstaną lub zostaną zmodernizowane zarówno trasy o twardej nawierzchni, jak i drogi szutrowe, mosty, przepusty i kładka pieszo-rowerowa. Wydatki obu planowanych etapów, dotyczą łącznie ponad 300 km dróg, zlokalizowanych w granicach dwunastu mazurskich gmin: Węgorzewo, Pozezdrze, Miłki, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki, gm. Mrągowo i miasto Mrągowo, gm. Giżycko oraz miasto Giżycko, a także Ryn.
Etap I przedsięwzięcia realizowany będzie w partnerstwie z pięcioma nadleśnictwami Lasów Państwowych oraz gminami, na których terenie jest zlokalizowana powstająca pętla. Natomiast podczas II etapu partnerami projektu będą: Województwo Warmińsko-Mazurskie oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013