Język:

Aktualności

Zanocuj w lesie!

25 lutego 2021

Zanocuj w lesie!

 

Już od 1 maja tego roku w każdym z 429 nadleśnictw będzie można korzystać ze specjalnych obszarów leśnych, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

To efekt pilotażu, który Lasy Państwowe prowadziły przez ostatni rok. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych obszarów pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od tych nowo utworzonych wyróżnia to, że na ich terenie będzie można używać kuchenek gazowych.

- Na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem – wyjaśnia Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu; taki nocleg pod chmurką nie wymaga zgłoszenia. Z kolei nocleg powyżej dziewięciu osób lub chęć pobytu powyżej dwóch nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa – nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego – przede wszystkim posprzątać po sobie, zgodnie z zasadą leave no trace (ang. nie zostawiaj śladów).

Gdzie znajdują się obszary pilotażowe? Gdzie można zanocować w lesie? Na jakich zasadach można przenocować? Lasy Państwowe przygotowały listę odpowiedzi na najczęściej zadawane przez turystów pytania. Wszystkie obszary, na których można biwakować, zostały oznaczone na interaktywnej mapie.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013