Język:

Aktualności

WidziMisie – nowa atrakcja Białegostoku

10 stycznia 2022

Czy miś może być Hetmanem, Aktorem czy Studentem? Jak najbardziej! W przestrzeni miejskiej Białegostoku rozpoczęła się instalacja „Widzimisiów” – ośmiu figurek niedźwiadków. Pierwsze z nich oczekują na turystów.

Białostockie niedźwiadki nie są duże. Ich wysokość waha się w granicach 40-50 centymetrów. Każda z rzeźb jest inna – posiada cechy i atrybuty nawiązujący do miejsc, w których się znajdują.


I tak na Alei Bluesa spotkamy Misia Bluesmana. Przy ul. L. Zamenhofa przysiądzie Urido – nazwany tak na cześć twórcy języka esperanto.

Inne lokalizacje, w których znajdziemy misie to: ul. H. Sienkiewicza (miś Aktor), Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów (Miś Student), ul. Spółdzielcza (Miś pchający kulę), Bulwar Tadeusza Kielanowskiego (Miś Hetmanowa), ul. A. Mickiewicza (Miś Hetman) oraz Skwer Świętego Konstantyna Wielkiego (Miś Święty Mikołaj).

Chcemy w ten sposób uatrakcyjnić przestrzeń naszego miasta i sprawić, aby zarówno mieszkańcy, jak i turyści z przyjemnością spacerowali po ulicach Białegostoku – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Nowy szlak turystyczny wyznaczony przez rzeźby niedźwiadków nie tylko podniesie atrakcyjność turystyczną Białegostoku, ale będzie też mieć wymiar humorystyczny. Pomysł nawiązuje do stereotypowego myślenia, że po naszym mieście chodzą niedźwiedzie. Dzięki figurkom WidziMisiów puszczamy oko do wszystkich żartownisiów.

W otwartym konkursie rzeźbiarskim na opracowanie koncepcji projektowej figurek zwyciężył projekt Damiana Kucaby, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Koszt realizacji projektu wyniósł 82 tys. zł.

Źródło i zdjęcia: www.bialystok.pl

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013