Język:

Aktualności

Coraz bliżej Kieleckiego Roweru Miejskiego

30 kwietnia 2022

Podczas Święta Kielc, czyli w ostatni weekend czerwca, podczas specjalnego eventu ruszy oficjalnie Kielecki Rower Miejski. To nowoczesny system wypożyczalni rowerów dla mieszkańców, odwiedzających i turystów.

Miejscy rowerzyści będą mieli do dyspozycji 210 klasycznych rowerów i 25 elektryków. Ukłonem w stronę rodziców będzie 10 wspomaganych elektrycznie rowerów cargo, na których z łatwością zamontują oni fotelik dziecięcy.

W systemie znajdzie się też 5 tandemów. To ułatwienie nie tylko dla tych, którzy chcą wspólnie podziwiać Kielce, ale przede wszystkim dla osób ze schorzeniami wzroku. Dzięki temu bezpiecznemu rozwiązaniu zwiedzą Kielce rowerem w towarzystwie pilotujących ich opiekunów.

Kielecki Rower Miejski, fot. UM Kielce

Rowery w stolicy województwa świętokrzyskiego znajdziesz już niebawem przy jednej z 57  fizycznych lub wirtualnych stacji. Stacje fizyczne będą wyposażone w stojaki rowerowe. Przy 3 głównych stacjach – na Rynku, w pobliżu dworców PKP i PKS – znajdą się dodatkowo duże totemy informacyjne z mapą Kielc i wykazem obiektów wartych odwiedzenia.

Aby skorzystać z systemu, trzeba będzie zainstalować aplikację na swoim smartfonie. Następnie za jej pomocą należy zeskanować znajdujący się na rowerze kod QR i zatwierdzić w aplikacji rozpoczęcie wynajęcia pojazdu, co zwolni blokadę na tylnym kole roweru.

Gdy zakończysz korzystanie z roweru, wystarczy fizycznie zamknąć blokadę i zakończyć przejazd w aplikacji. Będzie można również zapauzować wypożyczenie roweru.

Ponieważ aktywacja roweru nie wymaga użycia fizycznej stacji, użytkownicy będą mogli pozostawić je w dowolnym miejscu w mieście. Jednak zakończenie wynajmu poza wyznaczoną w aplikacją strefą wiązać się będzie z dodatkową opłatą. Osoba, która znajdzie tak pozostawiony rower i odstawi go do stacji lub wyznaczonej strefy, zostanie nagrodzona bonusem. To kompromis między wygodą użytkowników Kieleckiego Roweru Miejskiego a porządkiem na ulicach, chodnikach i ścieżkach rowerowych.Warto pamiętać, że Kielecki Rower Miejski to rozwiązanie nie tylko dla turystów. Ma służyć mieszkańców do szybkiego i ekologicznego przemieszczania się po mieście. Do korzystania z systemu zachęcać ma niska cena wypożyczenia roweru.

Pierwsze pół godziny najmu będzie kosztowało złotówkę, a kolejne pół godziny – 2 złote. Kielecki Rower Miejski ma być docelowo powiązany z Kielecką Kartą Miejską, co dodatkowo obniży koszt najmu rowerów.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013