Język:

Aktualności

Ulanowscy flisacy na liście UNESCO

9 grudnia 2022

Położony przy Szlaku Green Velo Ulanów już od XVI stulecia był istotnym ośrodkiem flisackim. Bogate tradycje tego miejsca zostały właśnie docenione wpisem na prestiżową Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Ulanowskie flisactwo jest żywym, kultywowanym z pokolenia na pokolenie zjawiskiem. Aktywnie działa Bractwo Flisackie pw. św. Barbary, które prowadzi spływy Sanem, Wisłą Odrą czy Wartą. Warto wspomnieć, że podróż z Ulanowa do Gdańska na tratwie o długości 100 metrów zajmuje flisakom około 28 dni.

Ale dziedzictwo związane z flisactwem to więcej niż same spływy. To także wykształcona przez lata specyficzna gwara, obrzędy, obyczaje czy pieśni.

Wpis na światową listę dziedzictwa niematerialnego to efekt wielu lat starań i przygotowań. W końcu, 30 marca 2021 wniosek o wpis flisactwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości trafił do UNESCO, a złożył go Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W połowie ubiegłego roku wniosek nie tylko uzyskał pozytywną ocenę, ale też otrzymał dodatkowo 2 wyróżnienia. W końcu, 1 grudnia, w Rabacie (stolicy Maroka) podczas posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, delegacja naszych flisaków odebrała oficjalne poświadczenie wpisu na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Idea wpisu na listę światową UNESCO pojawiła się po wpisie ulanowskich tradycji flisackich na listę krajową. Pomyślałem wówczas, że blisko 400-letnia tradycja tego wspaniałego zawodu zasługuje na wyróżnienie nie tylko w skali Polski, ale Europy i całego świata. Tym bardziej, że flisactwo jest żywe w wielu krajach Starego Kontynentu – mówi dla portalu podkarpackie.pl Kamil Chmielowski, Cechmistrz Bractwa Flisackiego pw. Św. Barbary w Ulanowie.

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013