Język:

Aktualności

200 lat Kanału Augustowskiego

22 maja 2023

Transgraniczny zabytek budownictwa wodnego, hydrotechniczne dzieło, które od 2007 roku posiada status Pomnika Historii. Kanał Augustowski to jedna z największych atrakcji Polski - a w 2023 roku przypada dwusetna rocznica rozpoczęcia jego budowy!

Powstanie Kanału Augustowskiego przypada na pierwszą połowę XIX wieku i wynikało z przyczyn gospodarczo-politycznych. Wysokie cła nałożone przez Prusy na towary spławiane Wisłą w Gdańsku zdecydowały o poszukiwaniu nowego szlaku. W 1923 roku generał Ignacy Prądzyński opracował projekt kanału, a sama budowa ruszyła rok później - przez 6 lat wykonano 23 jazy, 18 śluz, 40 przekopów, uregulowano 35 km rzek.

Tak naprawdę Kanał Augustowski nigdy nie pełnił swoich pierwotnych funkcji - wykorzystywany był głównie do spławu drewna. To uchroniło go przed dużymi przebudowami i modernizacjami, dzięki czemu przetrwał po dziś dzień w niemal niezmienionym kształcie. Dzisiaj to żywy pomnik XIX-wiecznej myśli technicznej i atrakcja turystyczna.

Kanał tworzy malowniczy szlak wodny, na którym znajduje się 12 jezior. Kanał uwielbiają kajakarze - nic dziwnego, w końcu prowadzi przez malowniczą Puszczę Augustowską. W sezonie żeglugowym 2020 przez 14 śluz przeprawiło się ponad 46 tys. jednostek.

Za organizację całorocznych obchodów rocznicowych i stworzenie kalendarza wydarzeń informacyjno-promocyjno-edukacyjnych jest odpowiedzialne Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wkrótce na stronach organizatora zacznie pojawiać się coraz więcej wydarzeń inspirowanych historią Kanału Augustowskiego. 

Źródło: www.gov.pl

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013