Język:

Miejsca

Rezerwat Kadzielnia i jaskinie

Rezerwaty przyrody

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
0.12 km
Kontakt
Adres:
Krakowska, Kielce
Telefon:
+48 695 213 381
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Kadzielnia to rezerwat o powierzchni 0,6 ha, usytuowany w Kielcach pomiędzy ulicami Krakowską, Pakosz a Aleją na Stadion. Został założony w 1962 roku. Obejmuje środkową część wyrobiska tak zwaną Skałkę Geologów. Kadzielnia stanowi główny element Pasma Kadzielniańskiego.

 

W skład Pasma wchodzą takie góry jak Karczówka, Dalnia, Grabina, Brusznia, Stokowa, Marmurek, Kadzielnia, Cmentarna, Słoneczna, Psie Górki, Wietrznia, Międzygórz i Międzygórz Wschodni. Budują je głównie powstałe w płytkim, ciepłym zbiorniku dewońskim, wapienie stomatoporoidowo – koralowcowe. Ciekawostką Kadzielni są skamieniałe ślady ryb pancernych, które należały w tym okresie do największych i najgroźniejszych ówczesnych drapieżników. W ramach zwiedzania rezerwatu istnieje możliwość wejścia do jaskiń na Kadzielni, które stanowią fragmenty podziemnego systemu krasowego powstałego w wapieniach w kenozoicznym okresie lądowym, najpewniej w neogenie, kilka lub kilkanaście milionów lat temu. System ten był następnie wypełniany osadami gliniastymi oraz gruzowymi, tzw. namuliskami i częściowo oczyszczany z tych osadów. Jaskinie to jego fragmenty nie wypełnione osadami. Na Kadzielni znajduje się obecnie 25 jaskiń. Wszystkie zostały odkryte dzięki rozcięciu wzgórza i kanałów krasowych przez kamieniołom. Najdłuższy system tworzy obecnie ciąg Jaskini Odkrywców, Prochowni i Szczeliny na Kadzielni o długości 392 m, połączony w ramach prac udostępniających te jaskinie dla ruchu turystycznego. Do większych jaskiń Kadzielni należą także: Jaskinia Wschodnia (100 m), Jaskinia Jeleniowska (36 m) i Jaskinia Zwaliskowa (30 m).

Źródło: Geopark KielceInformacje praktyczne:
Rezerwat można zwiedzać bezpłatnie. Jaskinie na Kadzielni (podziemna trasa turystyczna) - zwiedzanie odpłatne.
Podziemna trasa turystyczna na Kadzielni (dojście od ulicy Krakowskiej)
Zwiedzanie odbywa się wyłącznie po wcześniej telefonicznej rezerwacji w Speleoklubie Świętokrzyskim (+48 695 213 381) w godzinach 9:00-12:00 oraz 15:00-18:00 lub wysyłając zapytanie na adres e-mail:  jaskiniakadzielnia@gmail.com Wejścia odbywają się w grupach maksymalnie 12-osobowych co 30 minut, wyłącznie pod opieką przewodnika. Czas przejścia trasy wynosi maksymalnie 45 minut.


Ceny biletów:
Bilet normalny 10 PLN
Bielt ulgowy 8 PLN

 

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach:
ul. Sienkiewicza 29
25-007 Kielce
tel.  41 348 00 60
e-mail: informacja@swietokrzyskie.travel

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013