Język:

Wycieczki

Z Green Velo w stolicy Gór Świętokrzyskich

Rodzinne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
12.9 km
Czas
1:30 hh
Poziom trudności
dla początkujących
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
240 min
Najwyższy punkt
329 m
Najniższy punkt
246 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Miejsce Odpoczynku Rowerzystów przy Parku Kultury i Wypoczynku „Stadion”
Miejsce końca:
Miejsce Odpoczynku Rowerzystów przy Parku Kultury i Wypoczynku „Stadion”

Trzynastokilometrowa wycieczka po Kielcach to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy podczas jednego wypadu chcą poznać jak najwięcej atrakcji stolicy Gór Świętokrzyskich. Pierwsze kilometry poprowadzone przez rekreacyjne tereny u podnóży Pasma Posłowickiego, a także dwa rezerwaty przyrody przypadną do gustu nie tylko miłośnikom wypoczynku na łonie natury. Odwiedzimy również znaną ulicę Sienkiewicza stanowiącą oś zabytkowego centrum miasta, w którym znajdziemy atrakcje dla całej rodziny.

Odkrywanie możliwości, jakie rowerzystom stwarzają Kielce rozpoczynamy od wizyty w Parku Kultury i Wypoczynku, zwanym potocznie „Stadionem”. W pobliżu MORu znajduje się wypożyczalnia rowerów, a przez okolicę przebiegają liczne szlaki rowerowe dedykowane głównie amatorom kolarstwa górskiego. My, za znakami szlaku Green Velo skręcamy w lewo. Mijamy stok narciarski na Górze Pierścienicy, której szczyt jest znakomitym punktem widokowym na Kielce.


Po przejechaniu ok. 2,6 kilometra przez rekreacyjne tereny leśne przekraczamy mostek na rzece Silnicy oraz przejeżdżamy bezpiecznie pod torami kolejowymi. Na skrzyżowaniu z ul. Krakowską szlak główny biegnie w lewo, my kierujemy się za znakami łącznika do dworca PKP.


Warto na moment zboczyć ze szlaku i ostrym, brukowanym podjazdem udać się na szczyt Góry Karczówka, na której od XVII stulecia stoi klasztor z kościołem, w którym znajduje się wykonany z wydobytego nieopodal samorodka galeny posąg św. Barbary.

Wracamy na szlak, który opuszczamy ponownie na ulicy Grunwaldzkiej. Miejską ścieżką rowerową docieramy do centrum Kielc. Ulice Równa i Paderewskiego (bez szlaku) doprowadzają nas na reprezentacyjny deptak – ulicę Sienkiewicza, gdzie ponownie spotykamy łącznik szlaku Green Velo, który towarzyszyć nam będzie do końca wycieczki. Na moście na Silnicy, przy ławeczce Jana Karskiego skręcamy w prawo. Jedziemy wzdłuż parku miejskiego, nad którym góruje bryła XVII-wiecznego Pałacu Biskupów Krakowskich. Wzdłuż skweru im. Szarych Szeregów, po lewej stronie, ciągnie się aleja z popiersiami osób zasłużonych dla kultury XX wieku.

Po kilkudziesięciu metrach ostrzejszego podjazdu docieramy na tarasy z widokiem na rezerwat geologiczny Kadzielnia. Założony w dawnym kamieniołomie obiekt słynie z amfiteatru wśród skał oraz udostępnionych do zwiedzania jaskiń.

Za skwerem naszym oczom ukazuje się otwarty w 2006 r. pierwszy tak nowoczesny stadion piłkarski w Polsce. Dalej trasa zmierza w stronę parku „Stadion”, gdzie kończymy rowerowe zwiedzanie Kielc.

Przebieg i kilometraż:

 • Kielce Stadion Leśny (MOR) – 0km
 • Skrzyżowanie  ul. Krakowska / ul. Jagiellońska – 3km
 • Skrzyżowanie  ul. Karczówkowska (wjazd na Karczówkę)  – 4km
 • Karczówka – 5km
 • Skrzyżowanie ul. Jagiellońska / ul. Grunwaldzka – 6,5km
 • Ul Równa – 7,5km
 • Skrzyżowanie ul. Paderewskiego / ul. Sienkiewicza – 8km
 • Przejazd pod ul. Ogrodową – 8,5km
 • Kadzielnia (punkt widokowy) – 9,5km
 • Kielce Stadion Leśny (MOR) – 12,9km

Ewentualne warianty wycieczki:

Turyści o słabszej kondycji fizycznej oraz podróżujący z małymi dziećmi mogą zrezygnować z podjazdu na górę Karczówka (wariant krótszy o ok. 2 km, najwyższy punkt w wariancie: 295m). Warto jednak zmierzyć się z brukowaną, wiodącą pod górę aleją i zapoznać się z ciekawą historią XVII-wiecznego klasztoru oraz otaczającą go przyrodą.

Opis oznakowania i infrastruktury:

Większość trasy wytyczona jest w oparciu o szlak Green Velo. Po szlaku prowadzą pomarańczowe znaki drogowe z logotypem Green Velo uzupełnione o znaki informacyjne oraz opisowe tablice informacyjne. Na skrzyżowaniu ulic: Jagiellońskiej i Grunwaldzkiej opuszczamy szlak Green Velo i za znakami miejskiej ścieżki rowerowej kierujemy się w stronę centrum.

Uwaga! Odcinek od ulicy Równej, przez ulicę Paderewskiego do ulicy Sienkiewicza nie jest oznakowany. Na ulicy Sienkiewicza spotykamy ponownie znaki szlaku Green Velo, którym docieramy do końca wycieczki.

Wycieczka rozpoczyna się na terenie Parku Kultury i Wypoczynku „Stadion” przy Miejscu Odpoczynku Rowerzystów położonym w pobliżu wypożyczalni rowerów oraz hotelu z restauracją. Turyści odnajdą tu tablice informacyjne na temat przebiegu pobliskich szlaków pieszych, rowerowych, a także narciarskiej trasy biegowej.

Kolejne zagospodarowane miejsce znajduje się przy klasztorze na górze Karczówka. Do dyspozycji turystów oddano tu wiatę, ławeczki oraz punkt widokowy na Góry Świętokrzyskie.

Stojaki na rowery przy trasie znajdziemy m.in. na ulicy Sienkiewicza, przy przejeździe rowerowym pod ulicą Ogrodową oraz w okolicy placu zabaw i siłowni zewnętrznej przy Skwerze im. Szarych Szeregów. Dobrym miejscem do odpoczynku są wyposażone w ławeczki punkty widokowe na rezerwat Kadzielnia w pobliżu rowerowej ścieżki miejskiej.

Nawierzchnia:

Trasa prowadzi w większości drogami przystosowanymi dla ruchu rowerowego (z wyjątkiem ul. Karczówkowskiej, ul. Równej i ul. Paderewskiego, na których nie ma wydzielonych dróg dla rowerów).

 • Na odcinku Aleja na Stadion – ul. Biesak dominuje nawierzchnia asfaltowa oraz wykonana z kruszywa łamanego.
 • Wzdłuż ulicy Jagiellońskiej rowerzyści mogą korzystać z asfaltowej ścieżki rowerowej.
 • Na Karczówkę prowadzi brukowana aleja o niewielkim natężeniu ruchu.
 • Z ulicy Grunwaldzkiej do centrum miasta prowadzi ścieżka rowerowa wykonana z kostki brukowej.
 • Na ulicy Sienkiewicza dominuje nawierzchnia wykonana z kostki. Ścieżka rowerowa na dalszym odcinku wykonana jest głównie z asfaltu (odcinek od ul. Sienkiewicza do al. Legionów) i kostki brukowej (al. Legionów). Ulicę Ogrodową przecinamy przejazdem podziemnym z metalową kładką przez Silnicę.
 • Za Aleją Legionów do Miejsca Odpoczynku Rowerzystów prowadzi nawierzchnia asfaltowa.

Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:

 • Park Kultury i Wypoczynku „Stadion” (szlaki piesze, rowerowe, tereny rekreacyjne);
 • Góra Karczówka (340 m n.p.m.) z zabytkowym klasztorem i kościołem pw. św. Karola Boromeusza;
 • ulica Henryka Sienkiewicza
 • zabytkowe centrum Kielc (Regionlane Centrum informacji Turystycznej w Kielcach, ul. Sienkiewicza 29, 25-007 Kielce, tel. 41 348 00 60, informacja@swietokrzyskie.travel, www.swietokrzyskie.travel )
 • park miejski
 • „Aleja Sław” (popiersia osób zasłużonych dla kultury i sztuki XX wieku)
 • rezerwat „Kadzielnia”
 • stadion piłkarski „Kolporter Arena” (obiekt nieudostępniany do zwiedzania)
DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013