Język:

Szlaki

Szlak Białej Łady

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
33.0 km
Czas
3:06 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
283 m
Najniższy punkt
203 m
Suma podjazdów
157 m
Suma zjazdów
165 m
Odcinki o dużym nachyleniu
1
Nachylenie
0.47 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Biłgoraj, Plac Wolności
Miejsce końca:
Biłgoraj, Plac Wolności

Szlak "Białej Łady" to dość krótki, malowniczy i dobrze oznakowany szlak rowerowy, liczący 33 km. Tworzy pętlę przez sosnowe lasy, otaczające Biłgoraj. Atutem trasy są malownicze i różnorodne tereny, przez które została poprowadzona. W większości jest to zwarty, leśny kompleks, porastający znaczną część Równiny Biłgorajskiej.
Na szlaku nie ma zbyt wielu zabytków i ciekawych miejscowości, ale pozwala on na kontakt z naturą. Jednocześnie urozmaicony charakter lasów, przeplatanych gdzieniegdzie łąkami, oraz odcinek nadrzeczny są atrakcyjne krajobrazowo i bardzo różnorodne. Dzięki temu jazda szlakiem nie jest nudna, a widoki po drodze często się zmieniają. Blisko 12 km szlaku od Biłgoraja do wsi Karolówka biegnie wzdłuż niewielkiej rzeki - Białej Łady, której imię nosi szlak. Są też liczne potoki, których doliny przecinają trasę, czasami wymagając małych przepraw, które również uatrakcyjniają wycieczkę. Dzięki temu druga część wycieczki będzie łatwiejsza, gdyż będzie się wiązała ze zjazdem w dół.

Ogólny przebieg szlaku: Biłgoraj (0,0 km) - Majdan Gromadzki (5,3 km) - Niemirów (10,8 km) - Ignatówka (20,8 km) - Biłgoraj (33,0 km).


Około 70% trasy biegnie dobrymi drogami asfaltowymi, jednak w lesie zdarzają się odcinki mocno piaszczyste (łącznie ok. 5 km). Odcinki gruntowe znajdują się między Nadrzeczem a Niemirowem w dolinie Łady, w północnej części trasy za miejscowością Karolówka oraz najdłuższy od drogi Ignatówka - Dyle do śródleśnej polany w połowie drogi do Biłgoraja. Na trasę polecane są rowery górskie i trekkingowe. Szlak doskonały na niedługą długości wycieczkę rowerową. Odcinki gruntowe mogą sprawić pewne trudności mniej doświadczonym rowerzystom oraz użytkownikom przyczepek rowerowych. Warto również zabrać ze sobą prowiant i wodę, bo na szlaku nie ma zbyt wielu sklepów. Niezależnie od kierunku podróży, wybranego przez rowerzystę, pierwsza część szlaku prowadzić będzie pod górę. Jest tak, ponieważ teren wznosi się tu w kierunku północnym, a Biłgoraj znajduje się zaś w najniższym punkcie całej trasy. Na szczęście większość trasy pozbawiona jest większych podjazdów i zjazdów, zwłaszcza w części, biegnącej wzdłuż rzek i potoków.
W Biłgoraju trasa w dwóch miejscach przecina szlak Green Velo. W pobliżu znajduje się również kilka innych szlaków rowerowych, które prowadzą do innych, ciekawych miejsc w okolicy.

Atrakcje na szlaku:

1. Biłgoraj - zabytki sakralne, Miasteczko Kresowe

2. Lasy Biłgorajskie

3. Dolina rzeki Białej Łady

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013