Język:

Szlaki

Szlak Rowerowy Jastrzębia - Zdebrz

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
75.0 km
Czas
9:00 hh
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
328 m
Najniższy punkt
183 m
Suma podjazdów
1077 m
Suma zjazdów
1046 m
Odcinki o dużym nachyleniu
26
Nachylenie
1.43 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Biłgoraj, Plac Wolności (rynek)
Miejsce końca:
Trzęsiny, skrzyżowanie w centrum miejscowości

Szlak o nazwie Jastrzębia-Zdebrz to prawdziwe wyzwanie dla miłośników terenowej jazdy rowerem. Licząca 75 km trasa jest bardzo widokowa i prowadzi przez jeden z najładniejszych fragmentów całej Lubelszczyzny. Rozległe krajobrazy, dość dobre (przy ładnej pogodzie) polne i leśne drogi, ścieżki i dukty, którymi biegnie oraz blisko 1 kilometr podjazdów i zjazdów sprawiają, iż dla doświadczonego rowerzysty o dobrej kondycji pokonanie tej trasy sprawi niezwykłą przyjemność. Największym walorem trasy są roztaczające się na niej widoki, ale napotkamy też sporo starych, wiejskich chat oraz urokliwe, drewniane kościoły oraz zadbane, przydrożne kapliczki.

Ogólny przebieg szlaku: Biłgoraj (0,0 km) - Kąty (13,3 km) - Stara Wieś (17,0 km) - Radziecin (18,8 km) - Gródki (33,1 km) - Zalawcze (39,6 km) - Turobin (42,7 km) - Rokitów (45,3 km) - Gilów (52,5 km) - Hosznia Ordynacka (55,8 km) - Majdan Abramowski (58,8 km) - Jędrzejówka (60,4 km) - Teodorówka (66,0 km) - Wola Radziecka (69,8 km) - Trzesiny (75,0 km).


Trasa biegnie z Biłgoraja w kierunku północnym do miejscowości Turobin, skąd zawraca na południe, docierając do wsi Trzesiny. Szlak jest dobrze oznakowany i poprowadzony intuicyjnie, choć w kilku miejscach brakuje oznakowania na rozwidleniach polnych dróg. Na jego pokonanie należy zabezpieczyć sobie cały dzień (co najmniej 10 godzin) i zabrać odpowiedni zapas prowiantu, wody i odpowiednie wyposażenie. Można też rozłożyć trasę na dwa dni, co jest, z uwagi na piękno okolicy i trudny charakter szlaku, całkiem rozsądnym pomysłem. Wówczas nocleg znajdziemy w jednej z okolicznych kwater agroturystycznych. Nie ma ich tu jednak zbyt wiele, więc za noclegiem warto rozejrzeć się wcześniej.
Pierwszy fragment trasy, od Biłgoraja do wsi Wola Kątecka, prowadzi przez ok. 10 km łagodnie pod górę przez rozległe, zwarte lasy Puszczy Sandomierskiej. Ten fragment biegnie głównie leśnymi duktami, a po drodze znajdują się liczne bagna i rozlewiska.
Drugi fragment trasy, między Wolą Kątecką a Turobinem, jest całkowicie odmienny swoim charakterem. Szlak, omijający od wschodu położony niedaleko Frampol, wspina się na kolejne wzniesienia, oferując rowerzystom niezapomniane widoki. Pola uprawne, poprzeplatane pasmami lasów falują po horyzont, a wzniesienia nabierają powoli ostrości. Piękny, rolniczy krajobraz jest jednym z najładniejszych na całym Roztoczu. Mimo, że cały czas przed nami są podjazdy i zjazdy przez liczne wąwozy, jedziemy na północ grzbietem masywnego wzniesienia. Ułatwia to pokonanie wzgórz oraz zapewnia znakomite widoki.
Szlak dociera do skraju wzniesień za miejscowością Gródki. Od tego miejsca, do położonego w dolinie rzeczki Por, gminnego Turobina, na odcinku 2 kilometrów mamy do pokonania 100 metrów różnicy wysokości. Jadąc w kierunku północnym, na szczęście jest to zjazd. Dalszy fragment szlaku prowadzi przez ok. 10 km w dolinie tej rzeczki, a trasa prowadzi nas do niewielkiego Turobina, gdzie można odpocząć i uzupełnić zapasy prowiantu i napojów. Jest tu też kilka zabytków sakralnych. To mniej więcej połowa trasy.
Od Turobina szlak wraca na południe, prowadząc nas ponownie na wzgórza Roztocza i w kierunku Lasów Biłgorajskich. Dzięki temu możemy zobaczyć znajome już wzniesienia, ale z odmiennej perspektywy. Z poziomu doliny Pora ponownie wspinamy się o około 100 metrów. Tym razem jednak jest znacznie trudniej, gdyż przecinamy kolejne grzbiety i wzniesienia, mając do pokonania kilka solidnych podjazdów i zjazdów. Na jednym ze wzniesień, w Hoszni Ordynackiej, znajduje się wieża widokowa. Z niej najlepiej podziwiać krajobraz "Małej Szwajcarii", jak czasem określa się tę okolicę. Wzniesienia i pagórki towarzyszą nam niemal przez całą trasę do jej końca w miejscowości Trzesiny.
W tej wsi kończy się szlak. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z powrotem do Biłgoraja (np. żółtym szlakiem Wzgórze Polak), dystans pokonany przez rowerzystę wyniesie ponad 100 km. W połączeniu z trudnością trasy, jej pokonanie w jeden dzień jest naprawdę dużym wyczynem.

Atrakcje na szlaku:

1. Biłgoraj - zabytki sakralne, Miasteczko Kresowe

2. Lasy Biłgorajskie (początek trasy - ok. 10 km zwartego kompleksu leśnego)

3. Wieża widokowa w Hoszni Ordynackiej

4. Krajobrazy wzniesień Roztocza

5. tradycyjne budownictwo wiejskie (chaty, kapliczki)

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013