Język:

Szlaki

Szlak Rowerowy im. Dymitra Gorajskiego

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
40.4 km
Czas
5:30 hh
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
349 m
Najniższy punkt
216 m
Suma podjazdów
670 m
Suma zjazdów
665 m
Odcinki o dużym nachyleniu
14
Nachylenie
1.64 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Goraj, wschodni skraj miejscowości na zakręcie Centralnego Szlaku Rowerowego Roztocza
Miejsce końca:
Lipowiec, główne skrzyżowanie dróg (styk ze szlakiem Wzgórze Polak)

Szlak Rowerowy im. Dymitra Gorajskiego to z trasa dla osób zaprawionych w mocnej jeździe w terenie. Ma długość nieco ponad 40 km i wiedzie przez wzgórza i wąwozy wzniesień Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego i jego okolicę. To jeden z najlepiej oznakowanych i zagospodarowanych turystycznie szlaków Roztocza.

Ogólny przebieg szlaku: Goraj (0,0 km) - Hosznia Abramowska (8,5 km) - Chłopków (15,6 km) - Doliny (19,6 km) - Świniarki (22,0 km) - Kawęczynek (29,4 km) - Lipowiec (40,4 km).


Trasa wyróżnia się wyjątkowymi widokami oraz różnorodnością krajobrazów jednej z najpiękniejszych części Lubelszczyzny. Jest to trasa trudna i posiadająca liczne podjazdy i zjazdy, poprowadzona po polnych i leśnych drogach, duktach i ścieżkach. Liczne wąwozy i doliny rzeczne przeplatają się na trasie z rozległymi grzbietami wzniesień, z których podziwiać można panoramę okolicy. Na trasie, poza krótkim fragmentem drogi krajowej nr 74, niemal nie ma dróg asfaltowych i ruchu samochodowego.
Urozmaiceniem na szlaku będą liczne, drewniane chaty, kolorowe, wiejskie, przydrożne kapliczki, stare krzyże i pomniki, a także głębokie, lessowe wąwozy i wartkie potoki, przecinające szlak. Licznie umieszczone, ładne tablice informacyjne oraz punkty odpoczynkowe stanowią dobre miejsca odpoczynku na tej wymagającej trasie. Szlak polecany wyłącznie dla osób posiadających dobrą kondycję fizyczną i użytkujących rowery górskie/MTB.
Patronem szlaku jest Dymitr Gorajski, który był jednym z największych polskich możnowładców wczesnej epoki Jagiellonów i jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Władysława Jagiełły. Za zasługi dla Ojczyzny otrzymał on od króla tytuł podskarbiego koronnego a następnie marszałka oraz rozległe posiadłości ziemskie właśnie w okolicach, przez które przebiega obecnie szlak. Jego ród i potomkowie pomnożyli ten majątek i wiernie służyli Ojczyźnie. Tablice na szlaku przybliżają postać patrona trasy i jego osiągnięcia.
Szlak rozpoczyna się w Goraju, we wschodniej części miejscowości, w miejscu przecięcia się z Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza. Z tego miejsca prowadzi na wschód, w kierunku doliny potoku Gorajec. Po drodze przecina rozległe pasmo malowniczych wzniesień, dwukrotnie pokonując wcięte na blisko 100 metrów doliny potoków, płynących przez wzgórza. Sprawia to, że na tym krótkim odcinku rowerzysta ma do pokonania kilkaset metrów podjazdów i zjazdów o praktycznie podgórskim charakterze. Na szczęście, trasa poprowadzona jest dość dobrymi drogami.
W dalszej części trasy, po pokonaniu potoku Gorajec, szlak wspina się na kolejne pasmo wzniesień, ciągnących się na zachód od Szczebrzeszyna i doliny Wieprza. Ta część jest nieco łatwiejsza, gdyż szlak poprowadzono głównie grzbietami wzgórz, co zapewnia wyjątkowe widoki, towarzyszące rowerzystom do samego końca tego wyjątkowego szlaku, znajdującego się w położonym w bliskości Zwierzyńca Lipowcu.

Atrakcje na szlaku:

1. Walory krajobrazowe Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego i okolic - malownicze widoki

2. Tradycyjne budownictwo wiejskie - stare, drewniane chałupy, zadbane kapliczki.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013