Język:

Miejsca

Szczebrzeszyn

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
6.37 km
Kontakt
Adres:
Sądowa 3
Telefon:
+48 84 68 21 060
Udogodnienia rowerowe

Miasto o średniowiecznym rodowodzie, urzekające cennymi zabytkami i pięknym położeniem w dolnie Wieprza, pośród zalesionych wzniesień i wąwozów Roztocza Zachodniego.

Centrum stanowi duży rynek z historyczną siatką ulic, przy których zachowały się m.in.: dwa renesansowe kościoły z XVII w. – parafialny św. Mikołaja Biskupa i klasztorny pofranciszkański św. Katarzyny z bogatą dekoracją sztukateryjną sklepień; renesansowa synagoga z przełomu XVI - XVII w., także z dekoracją sztukateryjną oraz z kamienną szafą ołtarzową Aron ha-kodesz; cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej z XVI w., kryjąca polichromie z XVI-XVII w. ze scenami Pasji Chrystusa i apokaliptycznych objawień św. Jana Ewangelisty. Warto odwiedzić też szczebrzeszyński kirkut, położony w sąsiedztwie synagogi, liczący ok. 400 macew, z najstarszymi z przełomu XVII/XVIII w.

Symbolem miasta jest chrząszcz z wiersza Jana Brzechwy „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” – oryginalne pomniki owada znajdziemy w rynku oraz nad źródełkiem u podnóża Góry Zamkowej, kryjącej ślady średniowiecznego grodziska.

Punkt Informacji Turystycznej
ul. Sądowa 3
22-460 Szczebrzeszyn
tel. 84 68 21 060
www.mdk.szczebrzeszyn.pl
e-mail: pit@mdk.szczebrzeszyn.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013