Język:

Wycieczki

W krainie chrząszcza

MTB

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
53.7 km
Czas
5:00h
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
410 min
Najwyższy punkt
332 m
Najniższy punkt
203 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Miejsce startu:
Synagoga w Szczebrzeszynie
Miejsce końca:
Synagoga w Szczebrzeszynie

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie…” (J. Brzechwa) Czy rzeczywiście tylko z tego słynie Szczebrzeszyn? Wycieczka po mieście i okolicy pozwoli nieco lepiej poznać tereny, będące wg wiersza Brzechwy własnością muzykalnego owada.
Wycieczka rozpoczyna się w rozsławionym przez Jana Brzechwę Szczebrzeszynie, na tutejszym rynku, pośrodku którego stoi pomnik słynnego chrząszcza. W pobliżu rynku znajdują się świątynie trzech wyznań, świadczące o wielokulturowym dziedzictwie miasta: barokowe kościoły pw. św. Katarzyny i św. Mikołaja, zabytkowa cerkiew oraz odrestaurowana w ostatnich latach synagoga. Pod miastem zobaczyć też można kirkut z nagrobkami z XVI w.
Za Szczebrzeszynem trasa prowadzi ścieżką rowerową, przekracza rzekę Wieprz i skręca w lewo, na drogę dochodzącą do szlaku Green Velo w miejscowości Brody Małe, nadal towarzysząc oznakowanemu szlakowi.
Następnie mija wieś Michalów i dalej, krętą drogą wśród wąwozów, prowadzi do Nielisza, na terenie którego położony jest największy na Lubelszczyźnie zbiornik wodny. Przy jego wschodnim brzegu znajduje się plaża z kąpieliskiem i szeroką ofertą atrakcji dla miłośników sportów wodnych.
Kolejny odcinek prowadzi wśród rozległych pól do wsi Sąsiadka, gdzie znajdował się jeden z ważniejszych średniowiecznych Grodów Czerwińskich, a następnie do miejscowości Mokrelipie. Warto się tu zatrzymać, aby zwiedzić skansen pszczelarski. W oddali widać położony na Łysej Górze w Radecznicy barokowy klasztor oo. bernardynów. Miejsce to zwane jest „Częstochową Lubelszczyzny” i stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy.
Kolejny odcinek trasy prowadzi szlakiem rowerowym „Czarnej Perły” przez Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, mija skansen w Zaburzu i zmierza w stronę położonego na wysokim wzniesieniu Kopca Zaburskiego. Szczyt wzniesienia to atrakcyjny punkt widokowy, w jego pobliżu znajduje się dogodne miejsce na piknik.
Ostatni fragment trasy przebiega przez urozmaicone tereny, wśród łąk, lasów i pól do Szczebrzeszyna. Jest to przyjemny, prawie 5-kilometrowy odcinek drogi, prowadzący w dół i przez to nie wymagający wysiłku.


Wariant trasy (30 km):
Trasa wokół zalewu w Nieliszu pomija Radecznicę. Prowadzi szlakiem Green Velo w kierunku wsi Staw Ujazdowski, a następnie przez centrum Nielisza i Michalów, skąd szlakiem Green Velo wraca do Szczebrzeszyna.


Przebieg i kilometraż:
• Szczebrzeszyn - 0 km
• Michałów - 13 km
• Zalew w Nieliszu - 19 km
• Mokrelipie - 36,5 km
• Radecznica - 39 km
• Szczebrzeszyn - 54 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Większą część trasy wytyczono lokalnymi drogami asfaltowymi, ok. 10 km przebiega drogami gruntowymi, w tym 3 km piaszczystym wąwozem pod stromą górę. Trasa została częściowo poprowadzona szlakiem Green Velo oraz Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza. Odcinek od wsi Rozłopy do Szczebrzeszyna w większości przebiega szlakiem rowerowym „Czarnej Perły”.


Atrakcje na trasie wycieczki:
• Kościół p.w. św. Katarzyny oraz p.w. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie
• Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczebrzeszynie
• Synagoga w Szczebrzeszynie
• Zalew w Nieliszu
• Skansen pszczelarski w Mokrymlipiu
• Klasztor oo. bernardynów w Radecznicy (ok. 1 km od trasy)
• Kopiec Zaburski k. Zaburza
• Skansen w Zaburzu


Punkt Informacji Turystycznej, ul. Sądowa 3, 22-460 Szczebrzeszyn, tel. 84 68 21 060, e-mail: pit@mdk.szczebrzeszyn.pl, www.mdk.szczebrzeszyn.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013