Język:

Szlaki

Szlak "Glinianych Garnków" (właściwie: Leśna trasa rowerowa Janów - Kruczek - Szklarnia)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
22.1 km
Czas
2:15 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
224 m
Najniższy punkt
190 m
Suma podjazdów
63 m
Suma zjazdów
65 m
Nachylenie
0.29 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Janów Lubelski, Ośrodek Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Janów Lubelski
Miejsce końca:
Obrówka, skrzyżowanie ulic Turystycznej i Bohaterów Porytowego Wzgórza

Szlak "Glinianych Garnków" to trasa rekreacyjna, wytyczona przez Nadleśnictwo Janów Lubelski. Liczy nieco ponad 20 km i w całości prowadzi przez rozległy, zwarty kompleks Lasów Janowskich. Nazwa szlaku jest nieco myląca, ponieważ zdecydowanie dominującym motywem na trasie są aspekty gospodarki leśnej, przyrody i ochrony lasu. Zaś gliniane garnki zobaczyć możemy w niedalekiej wsi Łążek Garncarski, gdzie do dziś praktykuje się to tradycyjne rzemiosło. Nie leży ona jednak na szlaku.

Ogólny przebieg szlaku: Janów Lubelski, Obrówka (0,0 km) - Szklarnia (5,4 km) - zajazd, szkółka leśna (14,2 km) - uroczysko "Kruczek" (19,0 km) - Janów Lubelski, Obrówka (22,0 km).


Właściwa nazwa szlaku to Leśna trasa rowerowa Janów - Szklarnia - Kruczek. Została ona wytyczona i oznakowana przez Nadleśnictwo Janów Lubelski Początek trasy znajduje się przy ośrodku edukacji ekologicznej, prowadzonym właśnie przez nadleśnictwo. W pobliżu znajduje się skansen dawnego taboru kolejowego, użytkowanego dawniej w gospodarce leśnej. Stąd do Szklarni prowadzi nieoznakowaną drogą asfaltową, lecz jest to jedyny taki odcinek na całej trasie. W Szklarni zobaczyć warto ostoję konika polskiego. Nazwa miejscowości pochodzi od dawnej huty szkła, która nie zachowała się do dziś. Od tej miejscowości dalsza część wycieczki rowerowej prowadzi już niemal wyłącznie lasami. Na trasie znajduje się wiele tablic edukacyjnych, wykonanych przez nadleśnictwo. W czytelny sposób przybliżają one sposoby ochrony i gospodarowania obszarami leśnymi, a także faunę i florę, zamieszkującą ten obszar.
Szlak prowadzi do szkółki leśnej Gierłachy, w której pobliżu znajduje się przydrożny zajazd. Można trasę skrócić, jadąc wprost na północ z pominięciem tej szkółki, dzięki czemu długość trasy wyniesie ok. 19 km. Niezależnie od tego, który wariant wycieczki zostanie wybrany, szlak doprowadzi rowerzystę do jednego z ciekawszych miejsc na całej trasie. To leśne uroczysko Kruczek, które upamiętnia partyzantów z czasów II wojny światowej. Znajdują się tu także drewniane tabliczki oraz leśna droga krzyżowa.
Z uroczyska blisko już do Janowa Lubelskiego, gdzie szlak prowadzi do Zalewu Janowskiego, nad którym można odpocząć po wycieczce. Stamtąd asfaltową drogą szlak wraca w pobliże miejsca startu.
Cała trasa, z wyjątkiem odcinka Janów - Szklarnia, którym odbywa się spory ruch samochodowy, jest bardzo dobrze oznakowana. Znaki są nietypowe, ale dobrze wykonane i czytelne. Większość szlaku, poza pierwszym odcinkiem, to dobre, gruntowe, leśne drogi, wolne od ruchu pojazdów. Cała trasa jest praktycznie płaska, przez to nieuciążliwa do jazdy. Dzięki temu nadaje się na rekreacyjną wycieczkę, jednak z uwagi na niewielkie, ale mocno piaszczyste fragmenty szlaku polecane są na nią rowery górskie.

Atrakcje na szlaku:

1. Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

2. Ostoja konika polskiego w Szklarni

3. Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim

4. Zalew w Janowie Lubelskim

5. Uroczysko Kruczek - pomnik upamiętniający partyzantów, kapliczki, leśna Droga Krzyżowa

6. Gierłachy - szkółka leśna

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową.Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013