Język:

Szlaki

Garncarski Szlak Rowerowy

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
22.1 km
Czas
2:25 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
254 m
Najniższy punkt
185 m
Suma podjazdów
155 m
Suma zjazdów
159 m
Nachylenie
0.71 %
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Medynia Głogowska, zagroda garncarska
Miejsce końca:
Medynia Głogowska, zagroda garncarska

Garncarski Szlak Rowerowy to tematyczna trasa rowerowa długości nieco ponad 20 kilometrów, poprowadzona w okolicy wsi Medynia Głogowska. Prezentuje ona tradycje garncarskie, do dziś żywe w tych okolicach. Na szlaku zobaczyć można pracownię garncarską, jak również pracownię ceramiczną i galerię sztuki ceramicznej, tradycyjne piece i warsztaty garncarskie.
Szlak pokazuje również przyrodę pobliskich lasów i nieco starej zabudowy wiejskiej Podkarpacia, jaka zachowała się w okolicy. Nadaje się na rekreacyjną przejażdżkę, połączoną z wątkiem edukacyjnym. Z uwagi na fragmenty poprowadzone ruchliwymi drogami, nie jest jednak polecany na wycieczki z dziećmi. Oznakowanie dość niejednolite, bez mapy niestety można się pogubić.


Ogólny przebieg trasy: Medynia Głogowska, Zagroda Garncarska (0,0 km) - Medynia Łańcucka (3,6 km) - Pogwizdów (4,4 km) - Czarna (8,7 km) - Zalesie (17,2 km) - Medynia Głogowska, Zagroda Garncarska (22,0 km).


Trasa rozpoczyna się przy zagrodzie garncarskiej w Medyni Głogowskiej. To najciekawsze miejsce Medyńskiego Ośrodka Garncarskiego, obejmującego okoliczne wsie: Medynię Głogowską, Pogwizdów i Zalesie. Powstał on w XIX wieku i dzięki występowaniu w okolicy doskonałej jakości surowca garncarskiego - tłustych iłów i kruchej gliny piecówki - stał się szybko jednym z wiodących zagłębi garncarskich w Polsce. Funkcjonowało tu ponad 120 zakładów produkujących ceramiczne naczynia użytkowe. Renesans lokalnego rzemiosła rozpoczął się od lat 50.tych XX wieku, gdy okoliczne zakłady zaczęły produkować na eksport tradycyjne wyroby garncarskie pod szyldem "Cepelii". Wówczas rozwinęło się bardziej artystyczne rzemiosło, a tutejsze garnki i inne naczynia stały się dziełami sztuki. Ceramika z Medyni stała się cenną marką. Po transformacji 1989 roku rzemiosło upadło wraz z "Cepelią", lecz obecnie dawne zwyczaje i tradycje reaktywują się i okolica ponownie staje się znana z garncarstwa. Z tego powodu między innymi wytyczono "Garncarski Szlak Rowerowy".
Po obejrzeniu zagrody garncarskiej warto przejechać się rowerem po trasie. W pobliżu zobaczyć można między innymi Galerię Rzeźby Ceramicznej pani Władysławy Pruchnal oraz pracownie ceramiczne. Obejrzeć tam można piece do wyrobu ceramiki i tradycyjne warsztaty garncarskie. Na szlaku znajdują się wygodnie zagospodarowane miejsca odpoczynku dla rowerzystów, wyposażone w stojaki rowerowe i paleniska.
W lesie położonym na wschód od Medyni Głogowskiej, przez który prowadzi trasa, znajdują się żeremia bobrów. Na szlaku znajduje się także wiele kapliczek, miejsca pamięci oraz trochę tradycyjnej, drewnianej zabudowy.

Atrakcje na szlaku:

1. Medynia Głogowska - zagroda Garncarska

2. Galerie i warsztaty ceramiczne

3. Stanowiska przyrodnicze w lesie w okolicach Medyni Głogowskiej.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013