Język:

Szlaki

Niebieski szlak rowerowy w gminie Boguchwała

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
26.4 km
Czas
2:26 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
377 m
Najniższy punkt
208 m
Suma podjazdów
443 m
Suma zjazdów
400 m
Odcinki o dużym nachyleniu
4
Nachylenie
1.6 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Miejsce startu:
Racławówka, granica z miastem Rzeszów (ul. Staroniwska)
Miejsce końca:
Boguchwała, centrum miejscowości

Niebieski szlak rowerowy w gminie Boguchwała to licząca 26 kilometrów, widokowa trasa rowerowa. Prowadzi z zachodnich przedmieść Rzeszowa przez wsie Nosówka i Zgłobień, w których zachowały się stare dwory, na wzniesienia Pogórza Dynowskiego w pobliżu Czudca. Stamtąd przez Mogielnicę szlak wiedzie do podrzeszowskiej Boguchwały, w której z kolei zobaczyć można barokowy pałac rodu Lubomirskich.


Ogólny przebieg szlaku: Kielanówka, granica Rzeszowa (0,0 km) - Nosówka (5,0 km) - Zgłobień (8,0 km) - Wola Zgłobieńska (12,3 km) - droga do punktu widokowego z Krzyżem Milenijnym (17,3 km) - Mogielnica (21,5 km) - Boguchwała (26,4 km).


Szlak rozpoczyna się na zachodnich przedmieściach Rzeszowa, na skraju doliny Wisłoka. Od tego miejsca rozpoczynają się wzgórza, początkowo łagodne, z upływem kilometrów nieco bardziej strome. Teren podnosi się cały czas, przez co pierwszy odcinek szlaku jest dość męczący.
Szlak biegnie przez dwie miejscowości, w których zachowały się dawne zespoły dworskie. Pierwszy, z połowy XIX wieku znajduje się w Nosówce, a drugi, starszy w Zgłobniu. W Nosówce zachowały się zabudowania gospodarcze, budynek dworu i dawna szkoła, w której zobaczyć można zgromadzone w Izbie Tradycji eksponaty etnograficzne. Natomiast w Zgłobniu zespół dworski składa się ze starego, obronnego dworu renesansowego z XVI wieku, zamienionego później na spichlerz, oraz nowszego, klasycystycznego dworu z początku XIX, zbudowanego przez rodzinę Straszewskich. Jest tu też zabytkowy kościół.
Od Zgłobnia szlak prowadzi przez coraz wyższe wzniesienia, z których rozciągają się piękne widoki na okolicę. Warto zjechać ze szlaku w poszukiwaniu ukrytych w lesie kurhanów lub wspiąć się na odległe od szlaku o 500 metrów wzniesienie, na którym posadowiono 15-metrowy "Krzyż Milenijny" i rozpościera się najciekawsza panorama Rzeszowa i Pogórza Dynowskiego. Prowadzi do niego szlak czerwony.
Dalsza trasa wiedzie w dół, do wsi Mogielnica, a stamtąd do Boguchwały, gdzie kończy się trasa. Zobaczyć tu można barokowy zespół pałacowo-parkowy Lubomirskich, będący letnią rezydencją tego rodu magnackiego i parafialny kościół z XVIII wieku. Boguchwała założona została w XIV wieku, a w XVIII wieku przez kilkadziesiąt lat posiadała prawa miejskie. Nadano je ponownie miejscowości w roku 2008, w związku z dynamiczną urbanizacją miejscowości, stanowiącej dziś praktycznie przedmieście Rzeszowa.
Od Boguchwały do Rzeszowa jest jeszcze kilka kilometrów, więc pętla szlakiem niebieskim wyniesie nieco ponad 30 kilometrów. Trasa prowadzi przez tereny podgórskie, przez co jest dość męcząca, ale nagrodą są rozległe widoki na wzniesienia Pogórza Dynowskiego i panorama Rzeszowa.

Atrakcje na szlaku:

1. Boguchwała - pałac Lubomirskich, zabytkowy kościół

2. Zgłobień - zespół dworski, kościół

3. Nosówka - zespół dworski

4. Widoki na panoramę Rzeszowa i Pogórze Dynowskie.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013