Język:

Miejsca

Zamek Lubomirskich w Boguchwale

Zamki, pałace, dwory

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Odległość od Green Velo
3.1 km
Kontakt
Adres:
Tkaczowa 146, 36-040 Boguchwała
Telefon:
17 871 44 21
Udogodnienia

Na południe od Rzeszowa położone jest miasteczko Boguchwała, którego największą atrakcją jest pałac Lubomirskich. Początki pałacu sięgają XIV wieku, gdy właścicielem tych ziem byli Pietraszewscy. Później Boguchwała, zwana wówczas Piotraszówką trafiała kolejno w ręce Ligęzów, Ustrzyckich i w końcu Lubomirskich.

Wszystkie te rody przebudowywały dwór drewniany, a w XVII wieku zastąpiono go budowlą murowaną, która opierała się licznym najazdom. Książę Jan Teodor Lubomirski rozbudował istniejący dwór murowany w latach 1725-1729. Założenie pałacowe było inspirowane na wzór Wilanowa. Był to przykład późnobarokowej architektury rezydencjonalnej. Wokół rezydencji utworzono park ze stawem, fosę oraz wybudowano budynki gospodarcze. Z funduszy Lubomirskich powstał również nieodległy kościół z plebanią.  Przed wejściem do parku pałacowego znajduje się murowane ogrodzenie z XIX wieku. Po śmierci twórcy pałacu Jana Teodora Lubomirskiego rezydencja straciła na znaczeniu. Ostatecznie posiadłość została sprzedana w 1763 roku Starzyńskim, a następnie Straszewskim. Obecnie budynek jest zajęty przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. 

 
ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013