Język:

Szlaki

Żółty szlak w gminie Cieszanów

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
16.2 km
Czas
1:11 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
233 m
Najniższy punkt
207 m
Suma podjazdów
100 m
Suma zjazdów
95 m
Nachylenie
0.6 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Cieszanów, kompleks rekreacyjny "Wędrowiec"
Miejsce końca:
Cieszanów, kompleks rekreacyjny "Wędrowiec"

Żółty szlak w gminie Cieszanów to krótka trasa o długości 16 kilometrów. Ma kształt pętli dookoła Cieszanowa i jest jednym z czterech szlaków rowerowych, wyznaczonych w okolicach Cieszanowa. Po drodze zobaczyć można interesujące zabytki - drewniane cerkwie w Gorajcu i Kowalówce. Brak większych wzniesień i dobre drogi, którymi biegnie trasa sprawiają, że jest to szlak łatwy i typowo rekreacyjny. W pobliżu Cieszanowa zachowały się drewniane i murowane cerkwie grekokatolickie oraz liczne, kamienne krzyże, tzw. krzyże bruśnieńskie. W leżącym na szlaku Gorajcu odbywają się zaś latem znane imprezy, jak festiwal "Folkowisko".
Trasa jest dobrze oznakowana i wyposażona w nowe miejsca do odpoczynku rowerzystów.

Ogólny przebieg szlaku: Cieszanów, kompleks rekreacyjny "Wędrowiec" (0,0 km) - Kosobudy (5,2 km) - Kowalówka (7,2 km) - Gorajec (11,1 km) - Cieszanów, kompleks rekreacyjny "Wędrowiec" (16,2 km).


Cieszanów, w którym rozpoczyna się i kończy trasa, to niewielkie miasteczko, którego historia sięga XVI wieku. Jest tu kilka zabytków sakralnych, w tym mocno zniszczona synagoga i kirkut żydowski, cerkiew grekokatolicka pw. św. Jerzego z 1900 roku oraz kościół katolicki. Zachował się typowy dla kresów układ urbanistyczny, z małym rynkiem w centrum miejscowości. We wschodniej części miasteczka znajduje się duży kompleks rekreacyjny "Wędrowiec", z terenami rekreacyjnymi i bazą noclegową.
Szlak rozpoczyna się w przy kompleksie rekreacyjnym nad Brusienką. Biegnie polami na północ, do wsi Kosobudy, skąd drogą wojewódzką prowadzi na wschód, do wsi Kowalówka. Tam zachowała się drewniana cerkiew grekokatolicka z XVIII wieku, obecnie zamieniona na kościół katolicki.
Z Kowalówki szlak prowadzi dalej na wschód, do wsi Gorajec. Miejscowość ta, kiedyś kojarząca się głównie z krwawymi wydarzeniami związanymi z walkami polsko-ukraińskimi, sławna jest obecnie z festiwalu "Folkowisko" i innych imprez, organizowanych przez miejscowych pasjonatów kultury ludowej. Koniecznie trzeba tu zobaczyć jedną z najpiękniejszych i najstarszych cerkwi grekokatolickich w Polsce. Wybudowano ją w XVI wieku. Z Gorajca szlak wraca do Cieszanowa, zamykając tym samym pętlę.

Atrakcje na szlaku:

1. Cieszanów - zabytki sakralne, układ urbanistyczny

2. Kowalówka - drewniana cerkiew grekokatolicka, obecnie kościół katolicki

3. Gorajec: cerkiew, cmentarz, zabytki sakralne, Chutor Gorajec - imprezy folklorystyczne.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013