Język:

Szlaki

Szlak rowerowy gminy Narol - trasa nr 6 - fioletowa

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
16.4 km
Czas
1:35 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
266 m
Najniższy punkt
222 m
Suma podjazdów
78 m
Suma zjazdów
88 m
Nachylenie
0.48 %
Oznakowanie
Fioletowy
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Ruda Różaniecka, centrum wsi
Miejsce końca:
Ruda Różaniecka, centrum wsi

Szlak fioletowy po gminie Narol jest jedną z sześciu pętli rowerowych, oznakowanych w okolicach tej miejscowości. Ma numer 6 i wytyczony został w formie pętli o długości 16,5 km, biegnącej przez dobrymi drogami asfaltowymi i gruntowymi przez rozległy kompleks lasów Puszczy Solskiej w okolicach wsi Ruda Różanecka.

Ogólny przebieg trasy: Ruda Różaniecka (0,0 km) - skrzyżowanie leśne, koniec asfaltu (4,6 km) - Huta Różaniecka (10,4 km) - Ruda Różaniecka (16,4 km)


Szlak ma charakter typowo rekreacyjny, a brak przewyższeń i dobre nawierzchnie sprawiają, że jest to bardzo łatwa trasa. Posiada niestety słabe oznakowanie (nietypowy kolor trasy - fioletowy) i skromną infrastrukturę rekreacyjną. Z uwagi na ruch samochodowy na fragmencie 6 km drogi między Hutą a Rudą Różaniecką, nie jest on polecany dla rodzin z małymi dziećmi, choć pozostała część trasy jest na taką rodzinną wyprawę doskonała.
Trasa rozpoczyna się we wsi Ruda Różaniecka, otoczonej rozległym kompleksem stawów rybnych. Dawniej w tym miejscu znajdowały się odkrywkowe wyrobiska, z których pozyskiwano rudę żelaza, przetapianą następnie w niewielkich hutach. Stąd pochodzi nazwa miejscowości. W centrum znajduje się stary dwór i park podworski.
Szlak prowadzi w głąb lasu i biegnie wśród niego przez najbliższe 10 kilometrów. Pierwsza część trasy, poprowadzona po asfaltowej drodze, zwanej "Drogą Jagiełły", prowadzi przez teren bardziej podmokły, stanowiący siedlisko wielu gatunków rzadkich zwierząt. Żyją tu między innymi wielkie, leśne drapieżniki - rysie i wilki, których tropy można napotkać na szlaku. Od skrzyżowania w pobliżu wzgórza Łominos szlak skręca na północ, biegnąc, tym razem gruntową, leśną drogą o dobrej nawierzchni w kierunku Huty Różaneckiej. Ta część lasu jest suchsza i nieco mniej dzika.
We wsi Ruda Różanecka zobaczyć można ruiny starej cerkwi. Kiedyś istniała tu huta szkła, stąd nazwa miejscowości. W pobliżu są liczne, stare kamieniołomy. Dalszy etap to przejazd odcinkiem asfaltowym drogi o niskim natężeniu ruchu, ale należy być dość czujnym i zwracać uwagę na zdecydowanie zbyt szybko poruszające się samochody. Droga doprowadza rowerzystę z powrotem do stawów rybnych, za którą znajduje się Huta Różanecka i koniec trasy.

Atrakcje na szlaku:

1. lasy Puszczy Solskiej

2. Ruda Różaniecka - stawy rybne, dwór i park podworski

3. Cerkiew w Hucie Różanieckiej.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w całości lub części po drogach, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest średnie, występuje min. 1 niebezpieczne skrzyżowanie (pozbawione przejazdów rowerowych lub sygnalizacji świetlnej), raczej nie polecany dla rodzin z dziećmi. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013