Język:

Szlaki

Trasa rowerowa po gminach Lubaczów i Horyniec-Zdrój (kolor niebieski)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
46.2 km
Czas
5:00 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
267 m
Najniższy punkt
202 m
Suma podjazdów
306 m
Suma zjazdów
314 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.66 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Młodów, ul. Młodowska (2 km od centrum Lubaczowa)
Miejsce końca:
Młodów, ul. Młodowska (2 km od centrum Lubaczowa)

Jeden z najciekawszych szlaków rowerowych na Roztoczu. Prowadzi z Lubaczowa. przez lasy pogranicza polsko-ukraińskiego, wśród starych krzyży i kapliczek oraz śladów dawnych wiosek. Na trasie największą atrakcją jest obronna cerkiew w Radrużu, znajdująca się na liście UNESCO. Interesujący jest też malowniczy Horyniec-Zdrój, jedno z najmniejszych polskich uzdrowisk. Szlak ma kształt pętli o długości niespełna 50 km, poprowadzony jest dobrymi, asfaltowymi i leśnymi drogami. Znakomita propozycja na całodzienną, rekreacyjną wycieczkę rowerową lub element dłuższej wyprawy po Roztoczu, z bazą w Horyńcu-Zdroju.
Szlak oznakowany jest kolorem niebieskim i tylko w jednym kierunku. Z tego powodu pokonywać go należy zgodnie z kolejnością miejscowości.

Ogólny przebieg trasy: Młodów (0,0 km) - Borowa Góra (5,2 km) - Czerwona Figura (10,3 km) - Huta Kryształowa (15,0 km) - Radruż (22,0 km) - Horyniec-Zdrój (25,0 km) - Basznia Górna (35,5 km) - Basznia Dolna (38,3 km) - Borowa Góra (41 km) - Młodów (46,2 km).


Początek i koniec trasy znajduje się we wsi Młodów, na wschodnich przedmieściach Lubaczowa, ok. 2 km od centrum. Pierwszy odcinek szlaku prowadzi łagodnie pod górę dobrą, asfaltową drogą na skraju lasu do wzniesienia o nazwie Borowa Góra. Są tu liczna obiekty sakralne, w pobliżu trwa budowa kąpieliska, a w przyszłości ma tu powstać kompleks basenów.
Z tego miejsca szlak dalej biegnie w stronę coraz bardziej dzikich i odludnych, porastających pogranicze Polski i Ukrainy lasów, niemal pustą, asfaltową drogą bardzo dobrej jakości. Dociera do Czerwonej Figury - miejsca kultu religijnego. Szlak skręca na północ, w stronę wsi Huta Kryształowa. Warto odwiedzić położone głębiej w lesie cerkwisko Sieniawka, otoczone starymi dębami.
Szlak prowadzi dalej w piękną, malowniczą dolinę rzeczki Smolinka, do wsi, w której kiedyś wykonywano niepowtarzalne, kryształowe zastawy stołowe, świeczniki czy żyrandole. Zdobiły one wnętrza dworów i pałaców wielu rezydencji magnackich. Niestety, dziś nawet nie wiadomo, gdzie dokładnie znajdowała się owa manufaktura. Po tamtych czasach pozostała jedynie nazwa - Huta Kryształowa. Po tragicznych, powojennych doświadczeniach, dawni mieszkańcy musieli opuścić te tereny. Nowi administratorzy, jakimi były Państwowe Gospodarstwo Rolne, zostawili po sobie ślady w postaci niszczejących zabudowań gospodarczych. Można tu zobaczyć też budynek przedwojennej folwarcznej gorzelni oraz krzyż, upamiętniający zniesienie pańszczyzny z 1848 roku. Jadąc w kierunku granicy można odszukać pozostałości dwukilometrowej lipowej alei, prowadzącej do parku i spalonego w 1944 roku dworu Smolin.
Szlak łączy się tu z trasą Green Velo i biegnie niemal przy samej granicy do położonej 7 km dalej wsi Radruż, która słynie z przepięknej, znajdującej się na liście UNESCO, cerkwi obronnej. To jeden z najważniejszych zabytków sakralnych budownictwa drewnianego w Polsce. Obok znajduje się niezwykle nastrojowy, pełen kamiennych krzyży bruśnieńskich, stary cmentarz.
Z Radruża szlak prowadzi do uzdrowiskowego Horyńca-Zdroju, gdzie znajdują się liczne sklepy i punkty gastronomiczne. Odpocząć można w parku zdrojowym lub nad zalewem. W miasteczku są liczne zabytki, więc warto tu zostać nieco dłużej.
Szlak z Horyńca prowadzi obok zalewu do wsi Basznia Górna, gdzie znajduje się kompleks turystyczny "Kresowa Osada". Oprócz możliwości poznania historii regionu, obiekt oferuje także udział w warsztatach tematycznych oraz regionalną strawę.
W pobliżu znajduje się kolejna wieś - Basznia Górna - w której znajdują się ciekawe zabytki sakralne. Szlak prowadzi dalej z powrotem na Borową Górę i wraca do przedmieść Lubaczowa.
Z uwagi na liczbę zabytków i atrakcji na szlaku, wyprawę nim warto rozłożyć na dwa dni, uzupełniając go o zwiedzanie Lubaczowa na początku wycieczki, a okolic Horyńca (szczególnie Nowin Horynieckich, gdzie znajduje się kilka naprawdę ciekawych miejsc i zabytków), w drugim dniu. W ten sposób, nocując w Horyńcu, zapewniamy sobie wyjątkowo ciekawy, rowerowy weekendowy wypad.

Atrakcje na szlaku:

1. Lubaczów - zabytki, rynek, Muzeum Kresów

2. Borowa Góra - liczne kapliczki

3. Czerwona Figura - krzyże, kapliczki, cerkwisko Sieniawka

4. Huta Kryształowa - pozostałości dworu, aleja lipowa

5. Dolina Sieniawki i lasy pogranicza Polski i Ukrainy

6. Radruż - cerkiew obronna na liście UNESCO, cmentarz

7. Horyniec Zdrój - Park Zdrojowy, zalew, zabytki sakralne, Pałac Ponińskich

8. Basznia Górna - Kresowa Osada, cmentarz ewangelicki

9. Basznia Dolna - zabytki sakralne.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach dziedzictwa kulturowego.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013