Język:

Szlaki

Trasa rowerowa po gminach Lubaczów i Horyniec-Zdrój (kolor zielony)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
28.3 km
Czas
2:39 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
258 m
Najniższy punkt
206 m
Suma podjazdów
186 m
Suma zjazdów
194 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.66 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Dąbrowa, północny kraniec wsi (granica miasta Lubaczów)
Miejsce końca:
Lisie Jamy, zachodni kraniec wsi (granica miasta Lubaczów)

Interesująca, niezbyt długa i raczej łatwa trasa rowerowa, prowadząca z Lubaczowa do kapliczki na Płomieniu i sosny o pięciu pniach. Szlak oznakowany został kolorem zielonym, jest jednokierunkowy, wytyczony po dobrych, pustych drogach, głównie pięknymi lasami i polami na pograniczu Polski i Ukrainy. Nadaje się do turystyki rodzinnej. Po drodze ładne widoki, liczne kapliczki, kościoły i krzyże kamienne. Cała pętla szlaku, licząc od centrum Lubaczowa, ma około 33 kilometrów, a odcinek w mieście nie jest oznakowany.


Ogólny przebieg szlaku: Dąbrowa, granica z Lubaczowem (0,0 km) - Majdan Lipowiecki (8,6 km) - kapliczka na Płomieniu (12,2 km) - Krowica Sama (17,0 km) - Lisie Jamy (25,8 km) - granica z Lubaczowem (28,3 km).

Z uwagi na jednokierunkowe oznakowanie, należy pokonywać trasę właśnie w tej kolejności.
Szlak rozpoczyna się we wsi Dąbrowa, na granicy z miastem Lubaczów, około 2 km od centrum miejscowości. Pierwszy odcinek biegnie wspólnie ze szlakiem żółtym dobrą drogą asfaltową przez pola, łagodnie pod górę w kierunku wsi Krowica Lasowa i Majdan Lipowiecki. Za kościołem w tej ostatniej wsi trasa wchodzi w las, cały czas prowadząc lekko pod górę. Nawierzchnia zmienia się z asfaltowej na gruntową, a kompleks leśny, przez który prowadzi szlak, zachwyca ciszą i spokojem.
Na wzniesieniu o nazwie Płomień trasa napotyka szlak Green Velo przy niezwykłym obiekcie, jakim jest stara sosna o pięciu zrośniętych ze sobą pniach. To ważne miejsce kultu religijnego, związane od XVIII wieku z objawieniami Matki Bożej. Stąd szlak zielony skręca na północ i biegnie w dolinie niewielkiego potoku, spotykając się ponownie ze szlakiem Green Velo przed wsią Krowica Sama.
We wsi o tej zabawnej nazwie zobaczyć można kilka interesujących zabytków sakralnych. Są tu dwa kościoły: typowy, wiejski kościół drewniany oraz bogato zdobiona rzeźbami świątynia murowana. Po dawnej cerkwi odtworzono zaś wyłożone kamieniami cerkwisko z drewnianym krzyżem. Odpocząć można w tutejszym, dużym i ładnie zagospodarowanym parku.
Wspólnie z Green Velo szlak prowadzi do kolejnej wsi, o nazwie Krowica Hołodowska. To popularna w tej okolicy nazwa, w pobliżu są też: Krowica Lasowa i Wólka Krowicka. Od MOR-a szlak zielony skręca na zachód, wracając w kierunku Lubaczowa, a dokładniej do wsi zwanej Lisie Jamy. Około 1,5 km szlaku biegnie po tej samej drodze, którą szlak poprowadzono go w przeciwnym kierunku. Wycieczka kończy się ponownie na granicy Lubaczowa, nieco ponad 2 km od centrum.

Atrakcje na szlaku:

1. Lubaczów - Muzeum Kresów, zabytki sakralne, rynek

2. Kapliczka na Płomieniu (sosna o pięciu pniach)

3. Krowica Sama - zabytki sakralne

4. Liczne kapliczki, krzyże i kościoły.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013