Język:

Szlaki

Trasa rowerowa po gminach Lubaczów i Horyniec-Zdrój, kolor żółty

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
24.7 km
Czas
2:10 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
225 m
Najniższy punkt
196 m
Suma podjazdów
113 m
Suma zjazdów
106 m
Nachylenie
0.45 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Dąbków, granica z Lubaczowem
Miejsce końca:
Dąbków, granica z Lubaczowem

Niezbyt długa i raczej łatwa trasa rowerowa, prowadząca z Lubaczowa na południe, w dolinę rzeki Lubaczówki. Szlak oznakowany kolorem żółtym, jednokierunkowy, o długości 25 km. Nadaje się również do turystyki rodzinnej, z tym że dzieci lepiej posadzić na rowerach o szerszych oponach. Po drodze kilka ciekawych widoków, cerkwie i stare kapliczki oraz leśny rezerwat "Kamienne".


Ogólny przebieg szlaku: Dąbków, granica z Lubaczowem (0,0 km) - Opaka, skraj lasu (4,2 km) - rezerwat "Kamienne" (10,0 km) - mostek na rzece Lubaczówce, cerkiew w Szczutkowie (17,0 km) - Dąbrowa, granica z miastem Lubaczów (25,0 km).

Z uwagi na jednokierunkowe oznakowanie, należy pokonywać trasę właśnie w tej kolejności. Od centrum Lubaczowa pętla szlaku liczy niecałe 30 km.
Szlak rozpoczyna się we wsi Dąbków, na granicy z Lubaczowem. Tutejsze Muzeum Kresów swoją ekspozycją pomaga poznać wielokulturowość tych terenów. Wśród wystaw tematycznych wyodrębniono segmenty poświęcone społecznościom: polskiej, ukraińskiej i żydowskiej, które do II wojny żyły tu w symbiozie. W mieście warte zobaczenia są także: oryginalna bryła katedry rzymskokatolickiej, łącząca stary i nowy kościół, rynek i dawny cmentarz żydowski, czyli kirkut.
Z Dąbkowa szlak biegnie przez wieś Opaka do skraju lasu, gdzie znajduje się leśny parking, a w jego pobliżu kilka kapliczek. Po kilku kilometrach las gęstnieje i docieramy, dalej jadąc dobrymi drogami, do rezerwatu "Kamienne". Teren jest tu podmokły, a sam rezerwat chroni naturalny zespół leśny dąbrowy świetlistej - najbardziej różnorodnego pod względem liczby gatunków rodzaju lasu w Polsce. Ten fragment szlaku ma nieco gorszą, ale przejezdną, nawierzchnię i jest najciekawszy przyrodniczo.
Za rezerwatem szlak zakręca i prowadzi w dolinę rzeki Lubaczówki, ponownie dobrymi drogami w lesie. Nad rzeką, we wsi Szczutkowo, znajduje się stary cmentarz i drewniana cerkiew p.w. św. Wawrzyńca z początku XX wieku. Jest tu też biwak, użytkowany przez pływających Lubaczówką kajakarzy. W okolicznych lasach, w pobliżu szlaku, stoją liczne krzyże i urokliwe kapliczki.
Szlak opuszcza dolinę Lubaczówki i wraca przez wieś Dąbrowa do Lubaczowa, kończąc się ok. 2 km przed granicą miasta. Ostatni fragment szlaku jest wspólny ze szlakiem zielonym.

Atrakcje na szlaku:

1. Lubaczów - Muzeum Kresów, rynek, zabytki sakralne

2. Rezerwat Kamienne - dąbrowa świetlista

3. rzeka Lubaczówka - spływy kajakowe

4. kapliczki, krzyże przydrożne

5. Szczutkowo - cerkiew.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013