Język:

Szlaki

Trasa rowerowa po gminach Lubaczów i Horyniec-Zdrój - kolor czerwony

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
19.4 km
Czas
1:31 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
230 m
Najniższy punkt
202 m
Suma podjazdów
79 m
Suma zjazdów
70 m
Nachylenie
0.41 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Miejsce startu:
Mokrzyca, granica z miastem Lubaczów
Miejsce końca:
Bałaje, granica z miastem Lubaczów

Krótki, bardzo łatwy szlak, prowadzący w dolinach niewielkich rzek, na północ od Lubaczowa. Trasa oznakowana kolorem czerwonym, jednokierunkowa, ma tylko 19,5 km. Nadaje się również do turystyki rodzinnej. Po drodze kilka ciekawych miejsc - pozostałości dawnych cerkwi, cmentarze i krzyże.

Ogólny przebieg szlaku: Mokrzyca, granica z Lubaczowem (0,0 km) - Załuże (4,6 km) - Tymce (9,3 km) - Basznia Dolna (12,7 km) - Bałaje, granica z miastem Lubaczów (19,5 km).

Z uwagi na jednokierunkowe oznakowanie, należy pokonywać trasę właśnie w tej kolejności. Od centrum Lubaczowa pętla szlaku liczy 25 km. W upalne dni trzeba się liczyć z silnym nasłonecznieniem, gdyż większość trasy biegnie przez otwarte, rolnicze tereny.
Szlak rozpoczyna się we wsi Mokrzyca, na granicy z Lubaczowem. Tutejsze Muzeum Kresów swoją ekspozycją pomaga poznać wielokulturowość tych terenów. Wśród wystaw tematycznych wyodrębniono segmenty poświęcone społecznościom: polskiej, ukraińskiej i żydowskiej, które do II wojny żyły tu w symbiozie. W mieście warte zobaczenia są także: oryginalna bryła katedry rzymskokatolickiej, łącząca stary i nowy kościół, rynek i dawny cmentarz żydowski, czyli kirkut.
Z Mokrzycy szlak biegnie w dolinie rzeki Świdnicy przez pola i łąki. Pierwszą wsią na szlaku jest Załuże, gdzie kiedyś znajdowała się cerkiew. Jest tu kilka zabytków sakralnych. Przed wsią Tymce znajduje się drogowskaz do odległego o 3,5 km rezerwatu przyrody "Jedlina". Zgodnie z nazwą, chroni on jodłowy starodrzew, a największe drzewa sięgają 1 metra obwodu. Warto wydłużyć wycieczkę do tego rezerwatu.
Dalsza trasa prowadzi do Baszni Dolnej, gdzie szlak zawraca. Można tu odpocząć w ładnym parku, w którym znajduje się stary młyn. W pobliżu parku, na końcu ulicy Szkolnej, była kiedyś cerkiew. Warto się rozejrzeć po miejscowości - zachowały się tu stare cmentarze, krzyże kamienne (w tym jeden monumentalny, upamiętniający zniesienie pańszczyzny). W nowoczesnym kościele p.w. św. Andrzeja Boboli godne uwagi są współczesne, piękne witraże. W pobliżu, w Baszni Górnej, mieści się "Kresowa Osada" - intrygujące miejsce, prezentujące dawne tradycje i rzemiosło. Z Baszni Dolnej szlak drugim brzegiem Świdnicy wraca do Lubaczowa.

Atrakcje na szlaku:

1. Lubaczów - Muzeum Kresów, rynek, zabytki sakralne

2. Załuże - cerkwisko, cmentarz z krzyżami bruśnieńskimi

3. Basznia Dolna - cerkwisko, park, dawny młyn, kościół p.w. św. Andrzeja Boboli z ciekawymi witrażami, krzyże bruśnieńskie, krzyż pańszczyźniany, kapliczka św. Jana Nepomucena

4. Rezerwat "Jedlina" - pomnikowe jodły.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013