Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Grodzisko Dolne

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
26.2 km
Czas
2:30 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
243 m
Najniższy punkt
180 m
Suma podjazdów
194 m
Suma zjazdów
221 m
Odcinki o dużym nachyleniu
2
Nachylenie
0.98 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Grodzisko Dolne, kąpielisko nad Zalewem Czyste
Miejsce końca:
Grodzisko Dolne, kąpielisko nad Zalewem Czyste

Szlak rowerowy w gminie Grodzisko Dolne to licząca nieco ponad 25 kilometrów trasa, mająca formę pętli. Prowadzi przez leśne i rolnicze tereny, położone w pobliżu ujścia Wisłoka do Sanu. Szlak ma charakter typowo rekreacyjny, biegnie w dużej części leśnymi duktami i dróżkami oraz polnymi, gruntowymi drogami. Nie ma tu wyjątkowych zabytków, ale trasa jest interesująca z uwagi na dużą ilość lasów oraz ładne krajobrazy pól i łąk tej części Podkarpacia. To teren leżący pomiędzy Łańcutem, Przeworskiem a Leżajskiem


Ogólny przebieg szlaku: Grodzisko Dolne, Zalew Czyste (0,0 km) - Opaleniska (7,3 km) - miejsce pamięci w lesie (10,7 km) - Zmysłówka (15,4 km) - Grodzisko Górne (20,4 km) - Grodzisko Dolne (23,2 km) - Grodzisko Dolne, Zalew Czyste (26,2 km).


Szlak zaczyna się nad zalewem Czyste w pobliżu wsi Grodzisko Dolne. W miejscowości tej zobaczyć można m. in. obronny kościół pw. św. Barbary z ok. 1700 roku, a także kilkadziesiąt kapliczek oraz bardzo liczne, zabytkowe domy drewniane z XIX i XX wieku i pozostałości żydowskiego cmentarza.
Prowadzi następnie przez lasy, w których znajdują się cmentarze i miejsca pamięci, związane z czasami II wojny światowej. Szlak zatacza pętlę, w pobliżu wsi Zmysłówka prowadząc obok rezerwatu przyrody "Zmysłówka", chroniącego naturalny drzewostan modrzewiowy. W okolicach wsi Podlesie znajduje się spory podjazd, ale w nagrodę rowerzysta podziwiać może ze wzgórza panoramę rzeczki Leszczynki, w której leżą wsie Grodzisko Dolne i Górne.
Szlak rowerowy prowadzi tam przez pola, ale na koniec, między wsiami Grodzisko Górne a Dolne czeka rowerzystę jeszcze jeden podjazd, tym razem na wzgórza, otaczające dolinę od wschodu. Po ostrym zjeździe trasa przebiega przez centrum wsi Grodzisko Dolne, by doprowadzić z powrotem do zalewu.

Atrakcje na szlaku:

1. Grodzisko Dolne i Górne - zabudowa drewniana, kapliczki, kościół eklektyczny

2. Rezerwat "Zmysłówka"

3. Krajobrazy leśne, widoki

4. Liczne kapliczki, miejsca pamięci.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013