Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Nowa Sarzyna - czerwony

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
30.3 km
Czas
2:47 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
219 m
Najniższy punkt
172 m
Suma podjazdów
159 m
Suma zjazdów
162 m
Nachylenie
0.52 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Nowa Sarzyna, park w centrum miejscowości
Miejsce końca:
Nowa Sarzyna, park w centrum miejscowości

Szlak rowerowy o długości 30 kilometrów, poprowadzony na zachód od Nowej Sarzyny. Posiada raczej dobre nawierzchnie i ma charakter trasy łatwej, pozbawionej wzniesień i typowo rekreacyjnej. Biegnie w połowie przez tereny leśne, a w połowie przez wioski, w których zachowało się sporo drewnianych domów i budynków gospodarczych. Ciekawostką jest rezerwat florystyczny "Kołacznia". Trasa dość urozmaicona, nadaje się na wycieczki rodzinne.


Ogólny przebieg szlaku: Nowa Sarzyna (0,0 km) - Judaszówka (2,9 km) - Wola Zarczycka, kościół (16,7 km) - Rezerwat "Kołacznia" (21,6 km) - Nowa Sarzyna (30,0 km).


Tradycje Sarzyny, położonej w połowie trasy między Leżajskiem a Rudnikiem, sięgają XVI w. Początkowo była osadą łowiecką na skraju Puszczy Sandomierskiej. Z czasem, za sprawą hut żelaza, nabrała charakteru przemysłowego. Ożywienie gospodarcze przyniósł rok 1937, gdy w pobliżu Sarzyny zaczęto budować Wytwórnię Nitrozwiązków Organicznych „Nitroza”. Była to jedna z wielu inwestycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, obecnie działająca jako CIECH Sarzyna S.A. Zajmujący ponad 500 ha powierzchni zakład produkuje środki ochrony roślin (np. Chwastox) i różnego rodzaju żywice sztuczne. Po II wojnie światowej życie kulturalne i gospodarcze Sarzyny przejęła, prężnie rozwijająca się w pobliżu zakładów chemicznych Nowa Sarzyna, w której warto zobaczyć przedwojenne, modernistyczne budownictwo mieszkaniowe.
Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym. Trasa zatacza pętlę, rozpoczynając się i kończąc w przemysłowej miejscowości o nazwie Nowa Sarzyna. Pierwsza część szlaku prowadzi polami i lasami, na południe od kompleksu chemicznego. Do wsi Wola Zarczycka teren się wznosi, gdyż szlak opuszcza dolinę Sanu. Okolica jest dość malownicza, a wiejskie drogi są niemal wolne od ruchu samochodowego.
Druga część szlaku prowadzi lasami, które otaczają od zachodu Nową Sarzynę, porastając krawędź doliny Sanu. Lokalną ciekawostką jest najmniejszy w Polsce rezerwat przyrody "Kołacznia", obok którego przebiega trasa. Na powierzchni zaledwie 1000 m2 (0,1 ha) chroni on jedyne w Polsce naturalne stanowisko azalii pontyjskiej (różanecznik żółty). To roślina typowa dla Kaukazu i Azji Mniejszej.
Od rezerwatu "Kołacznia" szlak biegnie nadal lasami, omijając od północy kompleks przemysłowy i gruntową drogą o niezbyt dobrej nawierzchni wraca do Nowej Sarzyny. Można ominąć ten trudny odcinek szlaku, jadąc drogą asfaltową przy płocie zakładów - jest ona oznakowana jako zielony szlak rowerowy.

Atrakcje na szlaku:

1. Lasy w okolicach Nowej Sarzyny

2. drewniane, tradycyjne budownictwo wiejskie.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013