Język:

Szlaki

W Góry Sudawskie

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
16.0 km
Czas
3:14h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Żółty
Nachylenie
1.51 %
Najwyższy punkt
285 m
Najniższy punkt
196 m
Suma podjazdów
242 m
Suma zjazdów
235 m
Odcinki o dużym nachyleniu
4
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Wiżajny
Miejsce końca:
Wiżajny

Krótki (16 km) szlak rowerowy, prowadzący z Wiżajn w pagórkowate, otwarte tereny północnej Suwalszczyzny, zwane "Górami Sudawskimi". Biegnie głównie drogami lokalnymi i bardzo dobrej jakości drogami gruntowymi i obfituje w przepiękne widoki, typowe dla Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Trasa typowo rekreacyjna i bardzo atrakcyjna krajobrazowo, ale dość trudna z uwagi na ukształtowanie terenu. Posiada dość dobre oznakowanie, niestety żółty kolor znaków nieco wyblakł.

Ogólny przebieg szlaku: Wiżajny (0,0 km) - Kamionka (5,8 km) - Maszutkinie (11,2 km) - Wiżajny (16,0 km).


Trasa rozpoczyna i kończy się w miejscowości Wiżajny. Na szlaku nie ma w zasadzie żadnych zabytków, ale w okolicznych wsiach zachowało się sporo starych chat. Klimat tworzą pozostałości dawnych piwnic oraz niezwykle malownicze krajobrazy pogranicza Polski i Litwy. Cisza i spokój są dosłownie wszechobecne, ponieważ jest to okolica niemal nie odwiedzana przez turystów. Nic dziwnego, ponieważ jesteśmy się w samym "narożniku" Polski, a najbardziej popularny fragment Suwalszczyzny znajduje się nieco dalej na południe.
Szlak warto pokonywać jadąc najpierw na południe, ponieważ na odcinku między Wiżajnami a Kamionką trasa pokonuje dużą różnicę wysokości. Jadąc na południe, rowerzysta będzie jechał "z górki", oszczędzając sobie długiego podjazdu (2,2 km o średnim nachyleniu 3,7%). Pozostała część wycieczki również jest pagórkowata, ale dzięki takiemu zaplanowaniu wyjazdu zmęczenie rowerzysty będzie mniejsze.
W północnej części szlaku rozpościera się widok na całkiem spore Jezioro Wiżajny, dookoła którego wytyczono kolejny, krótki szlak, oznaczony kolorem czerwonym. Na szlaku napotkamy też zielonego koloru znaki "Pierścienia Rowerowego Suwalszczyzny". W pobliżu Wiżajn zaś znajduje się "Trójstyk Granic" Polski, Litwy i Rosji.

Atrakcje na szlaku:

1. Wiżajny - Jezioro Wiżajny

2. Suwalski Park Krajobrazowy.

Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013