Język:

Szlaki

Szlak rowerowy "Bagno Wizna"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
32.1 km
Czas
2:37 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
102 m
Najniższy punkt
149 m
Suma podjazdów
155 m
Suma zjazdów
71 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.48 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Miejsce startu:
Wieś Sulin Strumiłowo, droga krajowa nr 64 przy moście nad Narwią
Miejsce końca:
Strękowa Góra, zachodni kraniec miejscowości

Bagno Wizna to rekreacyjna trasa rowerowa licząca nieco ponad 30 km. Prowadzi w całości drogami asfaltowymi w ruchu ogólnym ze Strękowej Góry przez Rutki-Kossaki w dolinę Narwi, naprzeciwko wsi Wizna. Największymi atrakcjami na trasie są rozległe bagna, przez które prowadzi szlak. Są to siedliska wielu gatunków rzadkich zwierząt. Cała okolica wygląda niezwykle na wiosnę, gdy bagna wypełniają się wodą i zlatują się tu tysiące ptaków.

Ogólny przebieg szlaku to: Strękowa Góra (0,0) - Rutki-Kossaki, rynek (18,3 km) - Sulin-Strumiłowo (32,1 km).


Cała trasa jest niemal płaska i raczej monotonna, jedyny podjazd i zjazd o niezbyt dużej uciążliwości znajduje się w pobliżu wsi Rutki-Kossaki. Długość trasy i dobre, asfaltowe nawierzchnie sprawiają, że trasa ta ma charakter rekreacyjny. Na szlaku tym sprawdzą się dobrze rowery szosowe.
Trasa jest słabo oznakowana i raczej skromnie wyposażona w infrastrukturę rekreacyjną. W pobliżu szlaku godne uwagi są punkty oporu z września 1939 r. w dolinie Narwi. Pierwszy znajduje się na zachód od Góry Strękowej na wzniesieniu nadrzecznym. Są tam ruiny schronu bojowego, będące jednocześnie grobem kapitana Raginisa - dowódcy reduty. Kolejne stanowisko obronne znajduje się w Wiźnie, w pobliżu miejsca, gdzie kończy się trasa.

Atrakcje na szlaku:

1. Strękowa Góra - punkt widokowy na dolinę Narwi, reduta obronna kpt. Raginisa

2. Wizna - punkt oporu 1939 r.

3. Bagna doliny Narwi.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013