Język:

Wycieczki

Ptasi raj

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
53.8 km
Czas
4:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
330 min
Najwyższy punkt
143 m
Najniższy punkt
99 m
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Miejsce startu:
Trzcianne, parking przy kościele
Miejsce końca:
Trzcianne, parking by the church

Trasa wiedzie przez Biebrzański Park Narodowy oraz jego Otulinę, gdzie co roku przybywają turyści z całego świata, aby podglądać i fotografować rzadkie gatunki ptaków. Unikalny charakter Bagien Biebrzańskich sprawia, że jest to jedno z niewielu takich miejsc w Europie. Trasa z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom przyrody ale również osobom szukającym wyciszenia i schronienia przed zgiełkiem współczesnego świata.
Trasa wycieczki rozpoczyna się w Trzciannem, przy kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła, i prowadzi przez Biebrzański Park Narodowy oraz jego otulinę. Specyficzny charakter Bagien Biebrzańskich sprawia, że na terenach tych występują unikalne zespoły roślinne, w okolicy gniazdują także rzadkie gatunki ptaków.

Pierwszy odcinek trasy prowadzi do wsi Gugny. Rozpoczyna się tu prowadzący przez torfowiska czerwony szlak pieszy Gugny – Barwik o długości 9,5 km. Na jego trasie znajdują się dwie wieże widokowe.

Dalej szlak biegnie na południe, tzw. Carską Drogą, od której odchodzi Grobla Honczarowska – ścieżka przyrodnicza o długości 3,3 km, prowadząca w głąb nadbiebrzańskich torfowisk, kończąca się przy wieży widokowej. Kolejna wieża widokowa znajduje się ok. 1,5 km dalej, tuż przy drodze, w pobliżu bagna Ławki.

Następnie trasa prowadzi do niewielkiej wsi Laskowiec, położonej wśród podmokłych łąk i pól, które stanowią siedliska wielu gatunków ptaków. Obszar ten jest częścią otuliny Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz obszaru Natura 2000 Dolina Biebrzy. Okresowo zalewane łąki to idealne środowisko dla ptaków siewkowych, m.in. rycyków i czajek. Spotkać tu można również dubelta – bardzo rzadkiego ptaka wędrownego z rodziny bekasowatych.

W Zajkach szlak zbliża się do koryta Narwi – rozciąga się stąd malowniczy widok na dolinę rzeki – i prowadzi dalej lokalną drogą. Na wysokości Piasków należy skręcić w stronę Żuk, a później kierować się na polną drogę, która łączy się ze szlakiem konnym do Wyszowatego.

Ostatni odcinek trasy prowadzi drogą szutrową do Trzciannego, mijając skrzyżowanie, przy którym znajduje się drewniana kapliczka słupkowa. Po drodze warto zwrócić uwagę także na inne przydrożne krzyże i kapliczki, charakterystyczne dla tych okolic.


Wariant trasy (68 km)
Można wydłużyć trasę, udając się z Laskowca przez Strękową Górę do Góry Strękowej (sic) – miejsca bohaterskiej Obrony Wizny z 1939 r. oraz punktu widokowego na dolinę Narwi.


Kilometraż wycieczki:
• Trzcianne – 0 km
• Gugny – 6 km
• Laskowiec – 21 km
• Piaski – 36 km
• Wyszowate – 45 km
• Trzcianne – 53 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy
Trasa częściowo oznakowana. Większość trasy (80%) poprowadzono szosami asfaltowymi, pozostałe odcinki to drogi szutrowe oraz piaszczyste ścieżki leśne (na odcinku Żuki – Wyszowate piaszczysta nawierzchnia może utrudniać przejazd).
Trasa jest częściowo oznakowana. Z Trzciannego do Piasków prowadzi zielonym i czerwonym szlakiem rowerowym, z okolic Białobrzeskiego do Wyszowatego pokrywa się ze szlakiem konnym, a dalej do Trzciannego z niebieskim szlakiem rowerowym.


Atrakcje na trasie:
• Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzciannem
• Szlak Gugny – Barwik w Gugnach
• Wieża widokowa w Gugnach
• Wieża widokowa na Grobli Honczarowskiej k. Stójki
• Wieża widokowa przy bagnie Ławki k. Laskowca


Punkt Informacji Turystycznej – Biebrzański Park Narodowy, Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz, tel. 85 73 83 035, it@biebrza.org.pl, www.biebrza.org.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013