Język:

Wycieczki

Historia i przyroda, czyli Biebrzański Park Narodowy

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
44.1 km
Czas
4:30 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
180 min
Najwyższy punkt
141 m
Najniższy punkt
105 m
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Miejsce startu:
Osowiec Twierdza, siedziba Biebrzańskiego PN
Miejsce końca:
Osowiec Twierdza, siedziba Biebrzańskiego PN

Nauka historii w pięknych okolicznościach przyrody – tak krótko można scharakteryzować wycieczkę. Trasa zaczyna się w XIX wiecznej carskiej twierdzy, następnie wiedzie „Carską drogą” wśród bagien i malowniczo położonych miejscowości, gdzie hasło „obcowanie z przyrodą” nabiera prawdziwego znaczenia.
Wycieczka rozpoczyna się na parkingu przy siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W pobliżu znajduje się pochodząca z 2. poł. XIX w. carska Twierdza Osowiec, monumentalny, nigdy nie zdobyty obiekt, znany z ponad sześciomiesięcznej obrony w czasie I wojny światowej.
Pierwszy odcinek trasy prowadzi na południe Carską Drogą, wybudowaną w XIX w. jako rokada, czyli szlak służący do przegrupowania wojsk. Z założenia miała ona połączyć trzy twierdze: Łomżę, Osowiec i Grodno. Carska Droga przebiega przez środek Biebrzańskiego Parku Narodowego, przez malownicze i niezwykle cenne przyrodniczo tereny.
Na wysokości wsi Budy szosa mija uroczysko Barwik. Jedynym mieszkańcem położonej w niewielkiej odległości od szlaku, nieistniejącej miejscowości, jest zwany „królem Biebrzy” Krzysztof Kawenczyński.
Dalej, bezpośrednio przy drodze, położona jest miejscowość Dobarz. Warto zwrócić uwagę na drewniany pensjonat, zbudowany z bali, stylizowany na typowy dwór polski, inspirowany tradycyjną podlaską architekturą. Na wyposażenie dworu składają się oryginalne meble i przedmioty, odnalezione w okolicznych gospodarstwach.
Z Dobarza trasa prowadzi następnie do Gugien. W miejscowości należy na skrzyżowaniu skręcić z Carskiej Drogi na wschód, w stronę Trzciannego. W pobliżu wsi znajduje się wieża widokowa. Będąc w Trzciannem, warto zwiedzić zabytkowy kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz pozostałości po dawnym cmentarzu żydowskim.
Z Trzciannego zielonym szlakiem rowerowym trasa biegnie dalej na północ, przez Mroczki i Wilamówkę, a w pobliżu Uścianka ponownie łączy się z Carską Drogą, zamykając pętlę.
Ostatni odcinek trasy prowadzi stąd z powrotem do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Wariant trasy (54 km)
Można wydłużyć trasę, na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 65 jadąc dalej prosto szlakiem Green Velo do Goniądza, niewielkiego nadbiebrzańskiego miasteczka o charakterze rolniczym, które w średniowieczu stanowiło ważny ośrodek gospodarczy i punkt na szlaku do Grodna.


Kilometraż wycieczki
• Osowiec-Twierdza – 0 km
• Dobarz – 15 km
• Gugny – 17 km
• Trzcianne – 23 km
• Wilamówka – 32 km
• Osowiec-Twierdza – 42 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy
Trasa oznakowana. Większość trasy (90%) poprowadzono szosami asfaltowymi, pozostałe 10% to piaszczyste ścieżki leśne.


Atrakcje na trasie
• Twierdza Osowiec w Osowcu-Twierdzy
• Carska Droga na odcinku Osowiec-Twierdza – Gugny
• Uroczysko Barwik k. Bud
• Wieża widokowa k. Gugien
• Kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Trzciannem


Punkt Informacji Turystycznej – Biebrzański Park Narodowy, Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz, tel. 85 73 83 035, it@biebrza.org.pl, www.biebrza.org.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013