Język:

Szlaki

Szlak rowerowy Strękowa Góra - Łaś Toczyłowo

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
21.1 km
Czas
2:00 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
116 m
Najniższy punkt
108 m
Suma podjazdów
65 m
Suma zjazdów
67 m
Nachylenie
0.31 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Dolina Biebrzy i Narwi
Miejsce startu:
Strękowa Góra, Ośrodek Edukacji Ekologicznej
Miejsce końca:
Łaś-Toczyłowo, nieczynny drewniany most nad Narwią

Jest to niezbyt długi (21 km), rekreacyjny szlak rowerowy, wytyczony w dolinie Narwi pomiędzy Strękową Górą a pobliskimi miejscowościami. Szlak jest dość dobrze oznakowany i posiada dobrą nawierzchnię. Stanowi doskonałą propozycję na krótką wycieczkę rowerową lub wypad z dziećmi, jest też polecany miłośnikom przyrody. Drogi lokalne, którymi prowadzi, praktycznie pozbawione są ruchu samochodowego.


Ogólny przebieg szlaku to: Strękowa Góra (0,0 km) - Giełczyn (8,0 km) - Laskowiec (13,9 km) - Narew we wsi Zajki (21,1 km).

Szlak rozpoczyna się w Strękowej Górze, obok Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Prowadzi stąd na północ i za mostem nad Narwią skręca w kierunku zachodnim. W okolicach wsi Giełczyn ze szlaku dobrze widać wzniesienia na drugim brzegu rzeki, na których znajdowały się polskie stanowiska obronne we wrześniu 1939 roku. W dawnym schronie znajduje się mogiła - pomnik, grób dowódcy obrony reduty, kapitana Raginisa.
Trasa zatacza pętlę, wracając w pobliże Strękowej Góry przez miejscowość Laskowiec, w której znajduje się izba regionalna. Prowadzi przez niemal płaski teren, użytkowany rolniczo. Niedaleko stąd rozpoczyna się teren bagien doliny Biebrzy, objętych ochroną jako park narodowy. Po drodze, przy odrobinie szczęścia, napotkać można przedstawicieli tutejszej fauny z łosiem - "królem Biebrzy" na czele. W ciepłej porze roku prawie na pewno zaś spotkamy bociany i wiele innych gatunków ptaków.
Z Laskowca szlak biegnie dalej na wschód, by ponownie zbliżyć się do podmokłej doliny Narwi. Rzeka wije się malowniczo w pobliżu trasy, a szlak prowadzi nas przez małą wieś Zajki nad brzeg Narwi do miejsca, gdzie znajduje się nieczynny obecnie, drewniany most. Po drugiej stronie widzimy drogę, którą szlak Green Velo biegnie w kierunku Strękowej Góry. W tym miejscu znajduje się mała, dzika plaża, która może być naszym miejscem odpoczynku. Wycieczkę można kontynuować bocznymi drogami do Tykocina "Podlaskim Szlakiem Bocianim", lub wrócić do Góry Strękowej.

Atrakcje na szlaku:

1. Strękowa Góra - Ośrodek Edukacji Ekologicznej, punkt oporu z września 1939 r.,

2. Dolina Narwi i Biebrzy - krajobraz pól, łąk i bagien

3.Tradycyjne, drewniane budownictwo wiejskie i kapliczki przydrożne.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013