Język:

Szlaki

Wokół Jeziora Wiżajny

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
12.4 km
Czas
1:12 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
276 m
Najniższy punkt
244 m
Suma podjazdów
154 m
Suma zjazdów
155 m
Nachylenie
1.25 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Wiżajny
Miejsce końca:
Wiżajny

Krótki, liczący zaledwie 12,5 kilometra szlak rowerowy, prowadzący dookoła pięknego jeziora Wiżajny, leżącego w samym "narożniku" Polski, przy granicy z Litwą. Szlak typowo rekreacyjny, w całości prowadzi dobrymi drogami asfaltowymi, po niezwykle malowniczym, widokowym i pagórkowatym, tak typowym dla Suwalszczyzny, terenie. Urody dodają trasie liczne punkty widokowe na Jezioro Wiżajny i zachęcające do odpoczynku na brzegu jeziora miejsca. Trasa nadaje się na wycieczki rodzinne i wypady rekreacyjne, a dzięki dobrej nawierzchni również na treningi rowerami szosowymi, jednak jest na niej sporo górek, wymaga więc dobrej kondycji.


Ogólny przebieg trasy: Wiżajny (0,0 km) - Wilkupie (3,1 km) - Stankuny (6,4 km) - Burniszki (9,4 km) - Wiżajny (12,4 km).


Trasa rozpoczyna i kończy się w miejscowości Wiżajny. Prowadzi cały czas brzegami jeziora, mijając po drodze kilka niewielkich wsi. Okolica jest bardzo spokojna, poza Wiżajnami niemal nie odwiedzana przez turystów. Na szlaku praktycznie nie ma zabytków, jego największymi walorami są widoki na jezioro i okolicę. W Burniszkach znajduje się stary, ewangelicki cmentarz.
Jezioro Wiżajny to jedno z większych jezior Suwalszczyzny. Jest najbardziej wysunięte na północ ze wszystkich. Ma 2,6 km2 powierzchni, długość 4,3 kilometra. W odróżnieniu od na przykład Jeziora Hańcza nie jest to jezioro rynnowe, a wytopiskowe. Przez to jest znacznie płytsze, za to posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową i wyspy. Jest dość płytkie - jego głębokość sięga jedynie 5,3 metra. Otoczone jest otwartymi, rolniczymi terenami, pozbawionymi lasów. Tylko nad samym brzegiem rosną szpalery olch i wierzb. Z tego powodu jezioro jest wrażliwe na zmiany temperatury - szybko zamarza zimą, a nagrzewa się latem. Ma charakter żyzny, eutroficzny. Z tego powodu stwarza doskonałe warunki do życia różnych gatunków ryb, przez co jest popularnym celem wyjazdów wędkarskich. Brzegi są mocno zarośnięte trzcinami, a najlepsze warunki do kąpieli są w turystycznych Wiżajnach na południu jeziora.

Atrakcje na szlaku:

1. Wiżajny - kościół

2. Jezioro Wiżajny

3. Suwalski Park Krajobrazowy - widoki

4. Burniszki, dawny cmentarz ewangelicki

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013