Język:

Szlaki

Szlak rowerowy "Wokół Doliny Rospudy"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
49.3 km
Czas
4:04 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
160 m
Najniższy punkt
122 m
Suma podjazdów
340 m
Suma zjazdów
337 m
Odcinki o dużym nachyleniu
3
Nachylenie
0.69 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Białobrzegi, droga krajowa nr 8 na północ od miejscowości
Miejsce końca:
Augustów, wjazd od północy w okolicach przesmyku Jezior Necko i Białego (Klonowica)

Szlak prowadzi, zgodnie ze swoją nazwą, po obu brzegach dolnego odcinka rzeki Rospudy. Licząca blisko 50 km trasa ma dobrą nawierzchnię i jest niemal wolna od samochodów. Rozpoczyna się w Białobrzegach i kończy w Augustowie. Część szlaku, biegnąca przez Puszczę Augustowską i dolinę Rospudy, jest bardzo atrakcyjna widokowo i ciekawa. Oznakowanie niestety jest dość stare i niekompletne, ale sama trasa jest dość łatwa. Nadaje się na wycieczki rowerowe z dziećmi oraz wycieczki o charakterze rekreacyjnym. Zaletą są dobre drogi asfaltowe i gruntowe, na których jest bardzo mało samochodów (poza dwoma, krótkimi odcinkami).


Ogólny przebieg szlaku: Białobrzegi (0,0 km) - Topiłówka (24,4 km) - dolina Rospudy (31,2 km) - Szczebra (43,2 km) - rzeka Klonowica (48,8 km) - Augustów (49,3 km).


Szlak rozpoczyna się w Białobrzegach, które leżą ok. 10 km na południe od Augustowa. Na początek trasy dojechać można z tego miasta zielonym szlakiem R11. Szlak Doliny Rospudy zaczyna w Białobrzegach się przy drodze krajowej nr 8, kilkaset metrów na północ od śluzy na Kanale Augustowskim. Z tego miejsca biegnie na północny zachód, przez rolnicze miejscowości Żarnowo Pierwsze, Drugie i Trzecie. Dalej, skrajem lasu, trasa prowadzi przez wsie Biernatki, Pruska Wielka, Janówka i Topiłówka, przecinając po drodze drogę nr S8. Teren ten jest dość monotonny i typowo rolniczy.
Mniej więcej po 25 kilometrach rozpoczyna się znacznie ciekawszy fragment szlaku. Trasa zagłębia się w sosnowe, rozległe lasy Puszczy Augustowskiej, którymi będzie prowadzić do końca wycieczki. Szlak przecina silnie zalesioną dolinę dolnej Rospudy, a ukształtowanie terenu staje się bardziej urozmaicone. Rzeka ta jest znana z akcji, jaką przeprowadzili ekolodzy w obronie przyrody, dzięki czemu stała się popularnym celem wycieczek oraz spływów kajakowych. Tak z perspektywy roweru, jak i kajaka podziwiać można majestat Puszczy Augustowskiej oraz liczne mokradła i uroczyska.
Szlak przedostaje się na drugą stronę rzeki i skrajem lasu prowadzi na południowy wschód, w kierunku Augustowa. W miejscowości Szczebra przez krótki odcinek jedziemy drogą krajową, niestety bardzo ruchliwą. Na szczęście, po ok. 200 metrach szlak odbija w pola i zygzakując (uwaga na znaki!) biegnie lasami w kierunku Augustowa. Przejeżdżamy nad Klonowicą - podobno najkrótszą rzeką w Polsce - i kończymy wycieczkę na granicy Augustowa. Do centrum dojechać możemy bulwarami, szlakiem Green Velo. Z centrum Augustowa wycieczka szlakiem Doliny Rospudy wyniesie ok. 65 km. Z uwagi na dobre nawierzchnie i umiarkowaną trudność trasy jest to dystans, możliwy do pokonania w jeden dzień.

Atrakcje na szlaku:

1. Kanał Augustowski (śluza Białobrzegi)

2. Dolina rzeki Rospudy

3. Puszcza Augustowska

4. Klonowica - najkrótsza rzeka w Polsce

5. Augustów - uzdrowisko, atrakcje turystyczne.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013