Język:

Szlaki

Wokół Jeziora Kolno

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
24.9 km
Czas
2:11 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
225 m
Najniższy punkt
220 m
Suma podjazdów
111 m
Suma zjazdów
117 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.45 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Białobrzegi
Miejsce końca:
Białobrzegi

"Dookoła Jeziora Kolno" to łatwa, dobrze oznakowana, rekreacyjna trasa o długości 25 km. Rozpoczyna się i kończy w miejscowości Białobrzegi, i prowadzi zgodnie z nazwą dookoła jeziora Kolno, będącego rezerwatem ptactwa wodnego oraz przez małe, urokliwe wsie oraz przez pola i łąki, rozpościerające się na skraju Puszczy Augustowskiej.


Ogólny przebieg trasy: Białobrzegi (0,0 km) - Bór (5,0 km) - Gabowe Grądy (5,5 km) - Promiski (7,1 km) - rzeka Kolniczanka, wypływająca z jeziora Kolno (11,2 km) - Kolnica (16,2 km) - Białobrzegi (24,9 km).


Początek i koniec trasy znajduje się we wsi Białobrzegi. W tej miejscowości znajduje się jedna ze śluz Kanału Augustowskiego, łączącego Czarną Hańczę z Biebrzą poprzez jeziora augustowskie. Na szlaku znajdują się dwie wsie, zamieszkałe przez starowierców: Bór i Gabowe Grądy. W tej ostatniej znajduje się największa atrakcja całego szlaku, jaką jest drewniana molenna, czyli kościół tego tradycyjnego odłamu wyznawców prawosławia. To jedne z większych skupisk tej nielicznej w Polsce grupy wyznaniowej, prześladowanej przez carskie władze i cerkiew z uwagi na dość radykalne poglądy religijne. Przetrwali oni w tej okolicy dzięki ukryciu, jakie dawały przez wieki rozległe lasy Puszczy Augustowskiej i nieodległe, biebrzańskie bagna. W wioskach na szlaku napotkamy wiele starych, drewnianych chat, tak typowych dla Podlasia, a także liczne krzyże przydrożne i ukryte wśród lasów pomniki, upamiętniające polskich partyzantów. Szlak przebiega ok. 250 metrów od brzegu płytkiego, porośniętego trzcinami i otoczonego torfowiskami Jeziora Kolno. Właśnie z uwagi na niedostępne brzegi, ten płytki zbiornik jest rajem dla wielu gatunków ptaków.
Dobre drogi asfaltowe i gruntowe i płaski teren sprawiają, że szlak jest dostępny dla każdego rowerzysty. Trasa jest niemal płaska i prowadzi na zmianę przez pola, łąki i lasy. Krótki, liczący ok. 400 metrów odcinek szlaku prowadzi poboczem ruchliwej drogi numer 8 na południe od wsi Białobrzegi. Pozostałe drogi, którymi prowadzi, są to głównie dobre, pozbawione prawie ruchu pojazdów asfalty. Część trasy to dobre drogi gruntowe, przejezdne właściwie dla każdego typu roweru. Trasa jest doskonała na wycieczkę rekreacyjną lub wyjazd z dziećmi, w pełni dostępna dla przyczepek rowerowych, lecz niestety pozbawiona punktów odpoczynkowych i tablic informacyjnych. Pomiędzy Białobrzegami a wsią Bór szlak biegnie wspólnie razem z trasą Green Velo. W północnej części zaś szlak ten jest równoległy do Green Velo i biegnie lasem nad Jeziorem Sajno, nieco dalej od jeziora.

Atrakcje na szlaku:

1. Gabowe Grądy - molenna staroobrzędowców

2. Bór, Gabowe Grądy - wsie, zamieszkałe przez staroobrzędowców

3. Rezerwat ptasi "Jezioro Kolno"

4. Kanał Augustowski - śluza Białobrzegi.

Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013