Język:

Szlaki

Wokół rzeki Netty

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
39.1 km
Czas
3:00 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
133 m
Najniższy punkt
116 m
Suma podjazdów
156 m
Suma zjazdów
157 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.4 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Miejsce startu:
Białobrzegi, śluza Białobrzegi na Kanale Augustowskim
Miejsce końca:
Białobrzegi, rozwidlenie dróg przy starym młynie nad rzeką Nettą

Szlak "W dolinie rzeki Netty" prowadzi, zgodnie ze swoją nazwą, po obu brzegach tej rzeki. Rozpoczyna się i kończy w Białobrzegach, na południe od Augustowa. Ma blisko 40 km i prowadzi głównie lokalnymi drogami asfaltowymi i drogami polnymi przez bagna, łąki, pola i wsie, typowe dla tych okolic.
Jest dobrą propozycją niezbyt trudnej wycieczki rekreacyjnej i pozwala poznać nadbiebrzańskie krajobrazy. Jego pokonanie jest możliwe również dla mniej wprawnych rowerzystów. Trudniejsze, piaszczyste odcinki stanowią jedynie ok. 2 kilometrów całej trasy. Nie ma na niej praktycznie podjazdów i zjazdów.

Ogólny przebieg szlaku to: Białobrzegi (0,0 km) - Promiski (11,9 km) - Kopiec (16,6 km) - Śluza Szonowo (20,9 km) - Netta Pierwsza, zakręt (33,4 km) - Białobrzegi (38,7 km).


Po drodze szlak dwukrotnie przebiega przez śluzy Kanału Augustowskiego - na początku trasy, w Białobrzegach oraz w pobliżu wsi Kopiec, przy śluzie Sosnowo. Na trasie znajdują się liczne, małe, biebrzańskie wioski, w których do dziś zachowało się tradycyjne dla tych okolic, drewniane budownictwo. Liczne bocianie gniazda oraz wszechobecny spokój i cisza, tak typowe dla tego terenu, stwarzają wyjątkowy nastrój. Szlak, chociaż prowadzi głównie przez otwarte, płaskie tereny, nie jest monotonny. Dolina Netty zaskakuje co chwila - a to wyjątkowym, majestatycznym drzewem, a to błękitem kanałów, którymi pocięte są łąki, a to zapachami pól i łąk. Kilkukrotnie szlak skrywa się w głębi ciemnych lasów, kontrastujących tym bardziej z otwartym światem podlaskiej przestrzeni. Nie ma tu nic wyjątkowego, ale cała kraina promieniuje dostojeństwem i powagą majestatycznej przyrody. Ludzie w niej są tylko dodatkiem, a niska zabudowa wsi tym bardziej podkreśla rozległość doliny.
Na szlaku ciekawostką będą betonowe pozostałości po schronach bojowych, które strzegły w czasach II wojny światowej przepraw przez bagna. Szlak przebiega w pobliżu kilku z nich. Około pięciu kilometrów trasy poprowadzono wspólnie ze szlakiem Green Velo pomiędzy Promiskami a Kopcem. Na tym odcinku należy uważać na ruch samochodowy.

Atrakcje na szlaku:

1. Dolina Biebrzy

2. Kanał Augustowski - śluza Białobrzegi, śluza Sosnowo

3. Zabytki budownictwa wiejskiego: drewniane chaty, stare kapliczki

4. Schrony bojowe z czasów II wojny światowej.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013