Język:

Szlaki

Niebieski szlak rowerowy dookoła Sandomierza - "Sandomierskie Krajobrazy"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
23.0 km
Czas
3:25 hh
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
255 m
Najniższy punkt
144 m
Suma podjazdów
249 m
Suma zjazdów
266 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.98 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Sandomierz, ul. Stefana Żeromskiego, obok kościoła i klasztoru benedyktynek
Miejsce końca:
Sandomierz, koniec ul. Browarnej, róg z ul. gen. Michała Sokolnickiego

Niebieski szlak rowerowy dookoła Sandomierza o nazwie "Sandomierskie Krajobrazy" liczy niecałe 25 kilometrów i ma kształt pętli, biegnącej na północ od miasta, przez Góry Pieprzowe do Dwikoz i z powrotem. Jest jedną z tras rowerowych, wytyczonych przez sandomierski oddział PTTK.
Trasa biegnie przez malownicze sady jabłoni i śliwek, otaczające miasto. Poprowadzony jest głównie drogami asfaltowymi, o małym ruchu samochodów, a wzniesienia i zjazdy na trasie nie są zbyt uciążliwe. Trasa nadaje się więc na wycieczkę o charakterze rekreacyjnym, ma walory widokowe i przyrodnicze. Pokonanie trasy i zobaczenie pobliskich atrakcji zajmie rowerzyście około 3-4 godzin.


Ogólny przebieg szlaku: Sandomierz, ul. Żeromskiego, okolice seminarium, początek szlaku (0,0 km) - Chwałki (1,9 km) - Nowe Kichary, ruiny kaplicy (7,8 km) - Dwikozy (12,3 km) - Rezerwat "Góry Pieprzowe" (21,8 km) - Sandomierz, centrum, ul. Browarna (24,9 km).


Sandomierz założony został w ważnym od wieków miejscu, przy ujściu Sanu do Wisły. Zachował się w nim średniowieczny układ urbanistyczny oraz około 120 zabytków architektury z różnych epok. Położone wśród sadów owocowych miasto, wraz z okolicą, jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków Polski. W krajobrazie okolicy wyróżniają się: malowniczy przełom Wisły z położonym na krawędzi doliny tej rzeki rezerwatem Góry Pieprzowe oraz lessowy Wąwóz Świętej Jadwigi.
Szlak zaczyna się w pobliżu zabytkowego centrum miasta, przy Wyższym Seminarium Duchownym i barokowym kościele pw. św. Michała i dawnym klasztorze sióstr benedyktynek. Biegnie ulicą Żeromskiego w kierunku północnym, mijając kompleks budynków wojskowych, będących koszarami batalionu radiotechnicznego.
Następnie przez przylegającą do Sandomierza wieś Chwialki biegnie malowniczym, pagórkowatym terenem, na którym znajdują się sady owocowe, w dolinę Opatówki. Tutaj, we wsi Nowe Kichary, zobaczyć można ruiny kaplicy św. Rocha z XVII wieku. Znajdowała się ona w dawnej baszcie, wchodzącej w skład dworu obronnego, będącego dawniej siedzibą klasztoru sandomierskich benedyktynek.
Szlak zakręca na wschód i biegnie drogą wzdłuż rzeki Opatówki do Dwikoz. Po drodze, w dolinie przyjrzeć się można interesującej budowie geologicznej terenu, widocznej w tutejszych kamieniołomach i na skarpach. Na szlaku znajdują się także piwnice wydrążone w lessie, należące do Winnicy Sandomierskiej. W Dwikozach szlak mija kapliczkę z XIX w. oraz kościół pw. św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego Pustelnika oraz zrujnowany dom, w którym urodził się pisarz Wiesław Myśliwski. Miasto znane jest z dużego zakładu przetwórstwa owocowo-warzywnego "Dwikozy".
Szlak od centrum miejscowości kieruje się na południe i skrajem Doliny Wisły, przez Mściów i Kamień Łukawski, prowadzi w stronę Gór Pieprzowych. Nazywa się tak trzykilometrowy, urwisty odcinek krawędzi Wyżyny Sandomierskiej. Ustanowiono tu rezerwat przyrody nieożywionej, chroniący prastare, kambryjskie, pocięte głębokimi wąwozami skały. Ze szczytu wzniesienia rozciąga się widok na Sandomierz i starorzecza Wisły. W okolicy znajdują się skupiska 15 gatunków dzikiej róży, tworząc unikalne w skali europejskiej, naturalne rosarium.
Do Sandomierza szlak prowadzi wałami przeciwpowodziowymi nad Wisłą, a następnie ulicą Browarną do miejsca startu. Doskonale widać z tej perspektywy panoramę miasta z wieżami kościołów i bryłą Zamku Królewskiego.

Atrakcje na szlaku:

1. Sandomierz - zabytkowe centrum miasta, liczne muzea, kościoły, fortyfikacje miejskie, Zamek Królewski.

2. Góry Pieprzowe

3. Nowe Kichary - ruiny kapliczki św. Rocha

4. Krajobrazy okolic Sandomierza - sady owocowe, panorama miasta i doliny Wisły

5. Dolina Opatówki

6. Dwikozy - kilka zabytków.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych. Szlak o szczególnych walorach widokowych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013