Język:

Miejsca

Królewskie miasto Sandomierz

Zamki, pałace, dwory

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Odległość od Green Velo
0.19 km
Kontakt
Adres:
Rynek 20
Telefon:
15 644 61 05

Sandomierz należy do najpiękniejszych i najstarszych miast Polski. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok oraz średniowieczny układ urbanistyczny miasta z renesansowym ratuszem. Będąc tu koniecznie trzeba zobaczyć jeden z najstarszych romańskich obiektów ceglanych na terenie Polski – kościół św. Jakuba, katedrę z XIV w., Zamek Królewski (Muzeum Okręgowe), Dom Długosza (Muzeum Diecezjalne) oraz Collegium Gostomianum z XVII w. Warto wejść na szczyt Bramy Opatowskiej, przejść  Podziemną Trasę Turystyczną oraz skorzystać z rejsów statkiem po Wiśle.

 

Warto wziąć przykład z serialowego Ojca Mateusza i zwiedzać miasto z perspektywy dwóch kółek. Poruszając się po szlakach turystycznych można podziwiać Góry Pieprzowe, krajobraz nadwiślański, kwitnących i owocujących sadów, penetrować liczne wąwozy lessowe  (m.in. Wąwóz Królowej Jadwigi) i odkrywać zabytki ukryte w mniejszych i większych miejscowościach.

 

Sandomierskie sadownictwo. Okolice Sandomierza to jeden z najbardziej zasobnych w owocowe sady rejonów Polski. Znajduje się tu ponad 20 tys. ha sadów jabłoniowych, 1400 ha sadów śliwowych i po ok. 600 ha sadów morelowych, brzoskwiniowych i czereśniowych. Region swoją wyjątkowość zawdzięcza m.in. specyficznemu mikroklimatowi, który sprawia, iż mamy tu do czynienia z najdłuższym w Polsce okresem wegetacyjnym. Jadąc szlakiem Green Velo pomiędzy Sandomierzem a Ujazdem, nieustannie można podziwiać piękne krajobrazy, które niczym nie ustępują takim fenomenom agrokultury jak winnice południowej Europy. A w okresie kwitnienia sady są bezapelacyjnie piękniejsze!

 

Centrum Informacji Turystycznej w Sandomierzu
Rynek 20
27-600 Sandomierz
tel. 15 644 61 05
www.sandomierz.travel
e-mail: informacja@sandomierz.travel

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013