Język:

Szlaki

Żółty szlak rowerowy dookoła Sandomierza - "Sandomierskie Krajobrazy"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
17.5 km
Czas
2:30 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
151 m
Najniższy punkt
143 m
Suma podjazdów
63 m
Suma zjazdów
66 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.36 %
Oznakowanie
Żółty
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Sandomierz, most na drodze krajowej nr 77 na prawym brzegu Wisły
Miejsce końca:
Sandomierz, Zawisełcze

Żółty szlak rowerowy dookoła Sandomierza o nazwie "Sandomierskie Krajobrazy" liczy 17,5 kilometra i ma kształt pętli po prawobrzeżnej części miasta, położonej w dolinie Wisły. Jest jedną z tras rowerowych, wytyczonych przez sandomierski oddział PTTK. Atrakcją szlaku są widoki na położone na wysokim wzgórzu zabytki Sandomierza i pobliskie Góry Pieprzowe oraz klasztor w Wielowsi.


Ogólny przebieg szlaku: Sandomierz, most na drodze krajowej nr 77 na prawym brzegu Wisły (0,0 km) - Trześń (2,5 km) - Furmany (8,2 km) - Wielowieś (12,5 km) - Sandomierz, Zawisełcze (17,5 km).

Szlak w całości biegnie po nadwiślańskiej równinie, w większości dobrymi drogami asfaltowymi. Nadaje się więc na wycieczkę rekreacyjną.
Sandomierz założony został w ważnym od wieków miejscu, na wzniesieniu przy ujściu Sanu do Wisły. Zachował się w nim średniowieczny układ urbanistyczny oraz około 120 zabytków architektury z różnych epok. Położone wśród sadów owocowych miasto, wraz z okolicą, jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków Polski. W krajobrazie okolicy wyróżniają się: malowniczy przełom Wisły z położonym na krawędzi doliny tej rzeki rezerwatem Góry Pieprzowe oraz lessowy Wąwóz Świętej Jadwigi.
Szlak żółty prowadzi przez mniej znaną, prawobrzeżną część Sandomierza. Trasa rozpoczyna się na moście drogi krajowej nr 77 po wschodniej stronie Wisły. Biegnie wspólnie ze szlakiem Green Velo do niemal do wsi Trześń, tuż obok granicy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Nazwa miejscowości, podobnie jak i miejscowej rzeczki Trześniówki, pochodzi od starej nazwy czereśni, kiedyś porastającej okolicę. Zachowało się tu kilka zabytków: cmentarna kaplica z początku XX wieku, spichlerz podworski Tarnowskich z XIX wieku oraz kościół pw. Świętej Rodziny, wybudowany w latach 1893-99 wg projektu dobrze znanego w Galicji architekta Jana Sas Zubrzyckiego. Drewniany dwór rodu Tarnowskich w Trześni był w roku 1809 kwaterą główną wojsk Księstwa Warszawskiego i przebywał w nim książę Józef Poniatowski. Wtedy to miała miejsce w pobliskich Wrzawach bitwa z austriackimi oddziałami arcyksięcia Ferdynanda d’Este. Od roku 1879 stoi tam pamiątkowy obelisk, upamiętniający to starcie.
Z Trześni szlak biegnie na południe, do wsi Furmany, oddzielając się od szlaku Green Velo. Następnie, biegnąc przez równinę nadwiślańską, zakręca do miejscowości Wielowieś. Najcenniejszym zabytkiem dawnej nadwiślańskiej osady, dziś dzielnicy Tarnobrzega, jest XIX-wieczny klasztor sióstr dominikanek. Obok niego stoi kościół parafialny pw. św. Gertrudy i św. Michała Archanioła.
Z tego miejsca, przez Zarzekowice - prawobrzeżną dzielnicę Sandomierza - szlak prowadzi z powrotem do mostu na Wiśle. Średniowieczni fundatorzy miasta wiedzieli, co czynią, lokując miasto na wzgórzach. Obok walorów obronnych dodatkowo chroniło to miasto przed wylewami Wisły. Wielka powódź z maja i czerwca 2010 roku zalała cały prawobrzeżny Sandomierz - 11 kilometrów kwadratowych, zmuszając do ewakuacji 4000 mieszkańców. Ogromnym wysiłkiem ratowników udało się uratować przez zalaniem zakłady przemysłowe w Zawisełczu, obok których biegnie szlak.

Atrakcje na szlaku:

1. Trześń: dwór, kaplica, kościół

2. Wielowieś: klasztor, kościół

3. panorama Sandomierza.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013