Język:

Wycieczki

Sandomierskie tajemnice – wyprawa w Góry Pieprzowe

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
43.7 km
Czas
2:30 hh
Poziom trudności
dla początkujących
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
210 min
Najwyższy punkt
212 m
Najniższy punkt
146 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Parking przy Bramie Opatowskiej w Sandomierzu
Miejsce końca:
Parking przy Bramie Opatowskiej w Sandomierzu

Sandomierz, miasto inspirujące twórców i artystów, zachwycające unikalnością zabytków i osobliwościami przyrody. Do zabytkowych kościołów prowadzą lessowe wąwozy, Wisła niczym szal otula sandomierskie skarpy, a urokliwe uliczki historycznego centrum prowadzą do miejsc ciekawych przyrodniczo. Poznaj okolice Sandomierza – miejscowości o bogatej historii, Góry Pieprzowe z rosarium i unikatowymi gatunkami ptaków, spróbuj owoców z sandomierskich sadów. Daj się porwać sandomierskim tajemnicom...
Wycieczkę rozpoczynasz na parkingu w okolicy Bramy Opatowskiej. Budowla zwieńczona XVI-wieczną attyką stanowi doskonały punkt widokowy na miasto i okolice. Wyjeżdżasz czarnym szlakiem obok XVII-wiecznego zespołu klasztornego ss. Benedyktynek. Zostawiasz za sobą zabytkowe centrum i kierujesz się do skrzyżowania z drogą krajową nr 77. Ulica Lipowa wyprowadzi Cię trasą z niewielkimi przewyższeniami w klimat Sandomierszczyzny – pełnej pól, łąk i sadów ze smakowitymi owocami. Przy trasie, na szczycie rozległego wzniesienia, zobaczysz latarnię chocimską, a przed Nowymi Kicharami ruinę kaplicy św. Rocha z XVII wieku. Przed Tobą trasa wzdłuż rzeki Opatówki wśród sadów i rozległych winnic. Dolina o niezwykłej urodzie nosi ślady niezwykłej przeszłości geologicznej, które co jakiś czas można zauważyć w kamieniołomach, skarpach i odkrywkach. Po drodze Twoją uwagę przykują piwnice wydrążone w lessie, należące do Winnicy Sandomierskiej. W Dwikozach mijasz kapliczkę z XIX wieku. Możesz przedłużyć wycieczkę do Zawichostu [patrz Wariant 1] . Przejeżdżając przez most na rzece Opatówce zwróć uwagę na XX-wieczny kościół św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego Pustelnika na wzniesieniu. Przez Mściów wzdłuż torów kolejowych docierasz do Kamienia Łukawskiego, a następnie trasą o znacznych przewyższeniach terenu w okolice Gór Pieprzowych, które swym kolorem i wyglądem przypominają rozsypane ziarna pieprzu. Jest to szereg wzgórz zbudowanych z łupków kambryjskich powstałych 500 mln lat temu. U podnóża rezerwatu znajduje się tablica z mapą Gór Pieprzowych oraz wiata, przy której możesz odpocząć. Warto podejść czerwonym szlakiem na szczytowe partie rezerwatu. Okolica zachęca do dłuższego pobytu ze względu na wspaniały widok na Sandomierz i starorzecza Wisły. Do Sandomierza wjeżdżasz wałami przeciwpowodziowymi w sąsiedztwie Wisły, poniżej obwodnicy miasta obok giełdy rolnej, a następnie ul. Browarną w kierunku miejsca startu. Przed Tobą zwiedzanie miasta o ponad 120 zabytkach z różnych epok!


Przebieg i kilometraż:
• Sandomierz – parking w pobliżu Bramy Opatowskiej (0,0 km)
• Sucharzów – Sucha – 4,5km
• Nowe Kichary – 7,5km
• Dwikozy – 11,5km
• Mściów – 14,5km
• Kamień Łukawski – 18km
• Sandomierz – 23,6km

Ewentualne warianty wycieczki:
Dwikozy – Zawichost – Dwikozy – 20 km
Odcinek poprowadzony drogą krajową 777
W miejscowości Dwikozy warto przedłużyć wycieczkę do Zawichostu przez miejscowości Słupcza i Winiary. Trasa prowadzi drogą asfaltową wśród sadów i cieków wodnych w sąsiedztwie Wisły. Przed miejscowością rozpościera się piękny widok na królową polskich rzek. W Zawichoscie, który swoim rodowodem sięga średniowiecza, znajdują się liczne zabytki kultury materialnej: kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela z XIII wieku, kościół parafialny WNMP oraz kościół parafialny pw. św. Trójcy. Przy ul. Leonarda warto zobaczyć kamienny obelisk służący do pomiaru stanu wody na Wiśle, pochodzący jeszcze z czasów zaborów rosyjskich, przenoszący wysokość nad poziom Morza Bałtyckiego i wykorzystywany do pomiaru stanu wody na Wiśle.

Opis oznakowania i infrastruktury:


Oznakowanie:
Trasa stanowi pętlę, na którą można wjechać ze szlaku Green Velo, przebiegającego wzdłuż bulwaru nad Wisłą u podnóża zamku królewskiego.
Cała trasa oznakowana wystarczająco wg standardu znakowania turystycznych szlaków rowerowych PTTK – znaki kierunkowe malowane na drzewach w kolorze niebieskim, czarnym, żółtym, w niektórych miejscach tabliczki z oznakowaniem. Kolory oznakowania na poszczególnych odcinkach występują samodzielnie lub razem:
• Odcinek Sandomierz – droga krajowa 77 oznakowanie koloru czarnego, niebieskiego i żółtego,
• Odcinek od drogi krajowej 77 do Nowych Kichar oznakowanie koloru niebieskiego i czarnego,
• Odcinek Nowe Kichary – Dwikozy oznakowanie koloru niebieskiego i żółtego,
• Odcinek Dwikozy – Kamień Łukawski oznakowanie szlaku pieszego koloru czerwonego.

Infrastruktura:
W Sandomierzu: ścieżki rowerowe i drogi wydzielone dla rowerów oraz wypożyczalnia rowerów miejskich na rynku przy Centrum Informacji Turystycznej. Przy wjeździe na Bulwar im. Piłsudskiego znajduje się Miejsce Odpoczynku Rowerzystów.
• Stojaki na rowery:
• Bulwar im. Piłsudskiego,
• przy urzędzie miejskim (pl. Poniatowskiego 3),
• w pobliżu toalet miejskich przy ul. Sokolnickiego,
• przy Pałacu Biskupim (ul. Mariacka 7),
• przy stadionie (ul. Koseły 3a),
• przy pływalni „Błękitna fala” (ul. Zielna 6),
• przy hali widowiskowo-sportowej (ul. Patkowskiego 2a).

Wiata koło parkingu w Kamieniu Łukawskim przy tablicy z mapą Gór Pieprzowych. Po wybraniu opcji wejścia czerwonym szlakiem pieszym na partie szczytowe Gór Pieprzowych, można wypocząć w pobliżu gospodarstwa agroturystycznego w okolicy sadów, gdzie znajdują się ławy, stoły i miejsce na ognisko.

Nawierzchnia:
• 70 % - nawierzchnia asfaltowa, 30 % drogi gruntowe i szutrowe, ok. 1 km kostka ażurowa w okolicach rezerwatu Góry Pieprzowowe.
• Trasa poprowadzona w większości drogą asfaltową o niskim natężeniu ruchu samochodowego. Przejazd przez drogę krajową 77 na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. W miejscowości Dwikozy przejazd przez drogę wojewódzką nr 777.
• Drogi gruntowe i szutrowe poprowadzone między Sandomierzem a Nowymi Kicharami. Droga częściowo gruntowa wzdłuż torów kolejowych na trasie między Dwikozami a Kamieniem Łukawskim.
• Przewyższenia 50 m od stacji kolejowej w Kamieniu Łukawskim do Gór Pieprzowych.

Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Stare Miasto w Sandomierzu (Centrum Informacji Turystycznej, ul. Rynek 20, 27-600 Sandomierz, tel. 15 644 61 05, informacja@sandomierz.travel, www.sandomierz.travel).
• Góry Pieprzowe

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013