Język:

Szlaki

Szlak rowerowy w gminie Daleszyce (czerwony)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
23.8 km
Czas
2:30 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
305 m
Najniższy punkt
230 m
Suma podjazdów
217 m
Suma zjazdów
234 m
Nachylenie
0.95 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Daleszyce, rynek
Miejsce końca:
Daleszyce, rynek

Czerwony szlak rowerowy w Daleszycach to lokalna trasa rowerowa w formie pętli o długości blisko 25 kilometrów, prowadząca przez Daleszyce i jej okolice. Obszar ten leży na południowy wschód od Kielc, u podnóża Pasma Cisowsko-Orłowińskiego Gór Świętokrzyskich. To podmiejski, lecz dość silnie zalesiony teren. Szlak biegnie przez miejscowości gminy Daleszyce, klucząc między lasami, polami i rozbudowującymi się wsiami.


Ogólny przebieg trasy: Daleszyce, rynek (0,0 km) - Brzechwów (3,9 km) - Niestachów (8,8 km) - Suków-Papiernia (14,4 km) - Słopiec (19,3 km) - Daleszyce (23,9 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy na rynku w Daleszycach. To bardzo stara miejscowość, od wczesnego średniowiecza należąca do biskupów krakowskich. Do XIX wieku było miastem, następnie prawa miejskie odzyskały Daleszyce w roku 2007. Miasteczko przed wojną było zasiedlone przez liczną gminę żydowską. W czasie okupacji mieszkańcy wyznania mojżeszowego zostali wymordowani przez hitlerowców, a samo miasto było w czasie wojny miejscem walk partyzanckich. W wyniku odwetowej akcji pacyfikacyjnej wojska niemieckie spaliły w 1944 miejscowość, którą odbudowano w 1946 roku. Z dawnych czasów zachował się układ urbanistyczny małego miasteczka z dużym rynkiem i kilka starych domów oraz zabytkowy kościół.
Następnie szlak prowadzi do wsi Brzechwów, by wspiąć się na nieco ponad 300 metrów na jedno z najdalej na zachód wysuniętych wzgórz Pasma Cisowsko-Orłowińskiego - południowej części Gór Świętokrzyskich. Po osiągnięciu szczytu szlak prowadzi w dół przez las, doliną małego potoku, do wsi Niestachów. Stamtąd drogą asfaltową biegnie na południe, u podnóża góry Jabłonnej, do wsi Suków-Papiernia.
Nazwa miejscowości pochodzi od dawnego zakładu produkującego papier, który został wybudowany na potoku Warkocz w XVII wieku i działał do wieku XIX. W okolicy znajdowały się także inne zakłady przemysłowe - kuźnica (kuźnia), młyny, więc była to całkiem zurbanizowana okolica.
W pobliskim lesie szlak przebiega obok pomnika, upamiętniającego pomordowanych w 1943 roku mieszkańców pobliskich miejscowości. Od tego miejsca prowadzi przez las do wsi Słopiec, położonej w pobliżu Borkowa, w którym znajduje się rekreacyjny zalew na rzeczce Bełniance. We wsi zachował się niewielki dwór biskupów krakowskich z XVIII wieku i ruiny młyna. Nie docierając do zalewu, trasa skręca na północ, by przez pola u podnóża wzgórza Salkowa wrócić do Daleszyc.
Szlak jest łatwy, pozbawiony dużych wzniesień, częściowo poprowadzony drogami leśnymi, a częściowo asfaltowymi szosami. Nadaje się na wycieczkę rekreacyjną, lecz z uwagi na przebieg części trasy dość ruchliwymi drogami nie jest polecany dla rodzin z dziećmi.

Atrakcje na szlaku:

1. Daleszyce - rynek, kościół, zabudowa drewniana

2. Panoramy Pasma Ciśniowsko-Orłowińskiego

3. Słopiec - ruiny młyna, dwór biskupi

4. Suków-Papiernia - pomnik ofiar II wojny światowej.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013