Język:

Szlaki

Zielony szlak rowerowy dookoła Rakowa

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
36.0 km
Czas
3:14 hh
Dla kogo
Dla miłośników przyrody, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
349 m
Najniższy punkt
219 m
Suma podjazdów
433 m
Suma zjazdów
442 m
Odcinki o dużym nachyleniu
6
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.21 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Raków, rynek
Miejsce końca:
Raków, rynek

Zielony szlak rowerowy dookoła Rakowa to jedna z tras, wytyczonych dookoła tej miejscowości. Ma długość 36 kilometrów i prowadzi z tego, posiadającego ciekawe zabytki i historię miasteczka, przez lasy i wzniesienia południowej części Gór Świętokrzyskich. Trasa jest dość urozmaicona, widokowa i polecana raczej doświadczonym rowerzystom.
Szlak biegnie głównie bocznymi drogami asfaltowymi i przez lasy. Okolica jest silnie pofałdowana, więc szlak prowadzi przez liczne podjazdy i zjazdy. Dość dużo leśnych dróg o ciężkiej do przejechania nawierzchni i ukształtowanie terenu sprawiają, że na szlak rekomendowane są rowery górskie. Wymaga też on dobrej kondycji.


Ogólny przebieg szlaku: Raków, rynek (0,0 km) - Jamno (2,1 km) - Szumsko (5,7 km) - Nowa Zbelutka (12,1 km) - Stara Zbelutka (17,0 km) - Bardo (25,0 km) - Czyżów (27,8 km) - Wola Wakopna (29,7 km) - Raków, rynek (36,0 km).


Szlak rozpoczyna się na rynku w Rakowie. To jedna z ciekawszych miejscowości województwa świętokrzyskiego. Od początku swego istnienia miasto związane było z arianizmem, czyli powstałym w XVI wieku i istniejącym do końca XVII wieku, radykalnym odłamem kalwinów, nazywanych także "braćmi polskimi". Funkcjonował tu zbór ariański, którego budynek zachował się do dziś. Działała także drukarnia ariańska, a w latach 1602-1638 istniała słynna Akademia Rakowska. Obecnie prócz zboru, warto zobaczyć w Rakowie późnobarokowy kościół parafialny pw. Świętej Trójcy. Na rynku znajduje się jedno z miejsc odpoczynku szlaku Green Velo.
Trasa ta przebiega przez Raków i prowadzi wspólnie z niebieskim szlakiem na wschód, do wsi Jamno. W tym miejscu szlak Green Velo biegnie na południe, a szlak zielony przez lasy, w kierunku wsi Szumsko. W tej wsi znajduje się kościół z XVII wieku pw. św. Stanisława Biskupa.
Z Szumska szlak wspina się na wzgórza, otaczające dolinę Łagownicy. Odcinek ten jest dość widokowy. Trasa na chwilę prowadzi w dół, nad rzeczkę, przez wieś Nowa Zbelutka, po czym skręca na zachód i ponownie wspina się na jedno z podłużnych wzniesień skraju Gór Świętokrzyskich. Różnica wysokości wynosi tu około 100 metrów, więc wspinaczka jest dość odczuwalna dla rowerzysty.
We wsi Stara Zbelutka można odpocząć chwilę, oglądając biały, klasycystyczny kościół pw. Świętej Doroty z początku XIX wieku. W pobliżu zachowało się sporo starych, drewnianych domów i zabudowań gospodarczych z okresu międzywojennego.
Od tego miejsca szlak prowadzi nadal na zachód, przecinając drogę wojewódzką i biegnie przez wzgórza do wsi Bardo, w której zobaczyć można kolejny, niewielki, wiejski kościół z końca XVIII wieku. Odcinek leśny szlaku, przed wsią Bardo jest mocno zarośnięty i bardzo trudny do przejechania. W pobliżu, we wsi Rembów, zachowały się resztki średniowiecznego zamku rycerskiego.
Za wsią Bardo szlak pokonuje jeszcze jedno wzgórze przed Czyżowem, po czym skręca na południe, prowadząc cały czas w dół, częściowo drogą wojewódzką, z powrotem do Rakowa.

Atrakcje na szlaku:

1. Raków - zabytki ariańskie, rynek.

2. Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy - widoki, lasy

3. Bardo, Stara Zbelutka, Szumsko - zabytkowe kościoły.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (2)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013