Język:

Szlaki

Szlak rowerowy na górze Pierścienica - niebieski (górski)

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
15.6 km
Czas
1:42 hh
Dla kogo
Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
327 m
Najniższy punkt
256 m
Suma podjazdów
186 m
Suma zjazdów
193 m
Odcinki o dużym nachyleniu
6
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
1.19 %
Oznakowanie
Niebieski
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Kielce, pętla autobusowa przy ul. Obrzeżnej
Miejsce końca:
Kielce, pętla autobusowa przy ul. Obrzeżnej

Niebieski szlak rowerowy dookoła góry Pierścienica to znakomita i dobrze oznakowana trasa o charakterze MTB, wytyczona w bezpośredniej bliskości Kielc. Ma 15 kilometrów długości i jest trasą typowo terenową, górską, z licznymi podjazdami i zjazdami, odcinkami pełnymi kamieni i korzeni. Dedykowana jest dla doświadczonych rowerzystów na rowerach górskich.

Szlak jest bardzo dobre oznakowany. Naprawdę niewiele miast w Polsce poszczycić się może tego typu szlakami, typowymi dla gór. W przypadku Kielc taka trasa leży w granicach miasta, na rekreacyjnych terenach Stadionu Leśnego i zboczach Pierścienicy.


Ogólny przebieg szlaku: Kielce, pętla autobusowa przy ulicy Obrzeżnej i Alei na Stadion, na skraju lasu (0,0 km) - ul. Obrzeżna, skręt w las (0,3 km) - leśna droga na Dyminy (1,3 km) - rezerwat Biesak-Białogon (8,6 km) - łącznik szlaku Green Velo (10,3 km) - ulica Biesak, korty tenisowe (11,5 km) - Aleja na Stadion, cmentarz żydowski (12,1 km) - ul. Szczepaniaka, jednostka wojskowa, stadion (12,7 km) - stadion lekkoatletyczny (13,4 km) - łączniku szlak Green Velo, ul. Szczepaniaka (13,8 km) - skręt w las z łącznika szlaku Green Velo (14,0 km) - park linowy (14,4 km) - Kielce, pętla autobusowa przy ulicy Obrzeżnej i Alei na Stadion, na skraju lasu (15,6 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy na skraju lasu przy Alei Na Stadion, na pętli autobusowej. W tym miejscu przebiega również szlak Green Velo oraz inne, lokalne szlaki rowerowe. Teren jest użytkowany turystycznie i rekreacyjnie. W pobliżu znajduje się Stadion Leśny - obiekty sportowe, rekreacyjne i gastronomiczne, pełniące funkcję podmiejskiego parku.
Trasa biegnie wzdłuż lasu, gruntową drogą rowerową przy ulicy Obrzeżnej, wspólnie ze szlakiem Green Velo. Po 300 metrach skręca w las i prowadzi pod górę, na stoki Pierścienicy. To liczący 367 metrów, zalesiony szczyt Pasma Posłowickiego, od południa otaczającego Kielce. Na Pierścienicy była kiedyś skocznia narciarska, funkcjonuje stok narciarski o długości 500 metrów i różnicy wysokości 58 metrów, wyposażony w wyciąg. Cały teren jest objęty ochroną jako park krajobrazowy, a porastające wzniesienie lasy są bardzo dzikie - niezwykła jest bliskość Gór Świętokrzyskich, sąsiadujących bezpośrednio z dużym miastem wojewódzkim, jakim są Kielce.
Szlak zakręca na południe, następnie biegnie skrajem lasu przez południowe stoki Pierścienicy. Pola uprawne oddzielają lasy od zabudowań podkieleckiej wsi Sitkówka-Nowiny. Szlak przez kilka kilometrów prowadzi stokami Pierścienicy, a następnie doliną między tą górą a wzniesieniem o nazwie Biesak. Teren powoli opada w stronę doliny Silnicy, ale szlak ponownie zakręca dookoła góry, tym razem wzdłuż jej zachodnich stoków. Ciekawostką jest leżący na stoku góry rezerwat przyrody Biesak-Białogon. To dawny kamieniołom, w którym znajduje się niewielkie jeziorko.
Szlak napotyka ścieżkę rowerową szlaku łącznikowego Green Velo i obie trasy prowadzą razem w kierunku Kielc, do ulicy Biesak. Od tego miejsca szlak kluczy pomiędzy obiektami sportowymi: kortami tenisowymi, stadionem lekkoatletycznym, dawnym torem wyścigów konnych, przechodząc też obok kirkutu (cmentarza żydowskiego). Na trasie jest także park linowy i duży plac zabaw. Po drodze ponownie przez chwilę biegnie trasą łącznikową szlaku Green Velo. Trasa wraca do pętli autobusowej, zatoczywszy pętlę dookoła Pierścienicy.

Atrakcje na szlaku:

1. Pierścienica - lasy, wzniesienia, teren parku krajobrazowego

2. Obiekty rekreacyjne Stadionu leśnego: korty tenisowe, stadion lekkoatletyczny, park linowy, plac zabaw itp.

3. Rezerwat przyrody Biesak-Białogon.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak dla miłośników kolarstwa górskiego i jazdy typu offroad.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013