Język:

Szlaki

Szlak rowerowy Sielpia Wielka - Czarniecka Góra "Dolina Krasnej"

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
52.3 km
Czas
3:47 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
336 m
Najniższy punkt
237 m
Suma podjazdów
425 m
Suma zjazdów
398 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.81 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Sielpia Wielka - przy zalewie
Miejsce końca:
Czarniecka Góra

Szlak rowerowy Czarniecka Góra -Sielpia Wielka to oznakowana kolorem zielonym trasa rowerowa, mająca nieco ponad 50 kilometrów długości. Jest znakomitym szlakiem na dłuższą wycieczkę rowerową. Ma charakter rekreacyjny. Biegnie przez lasy w dolinach rzek Czarnej i Krasnej, w dużej części przez rozległe lasy, porastające północną część województwa świętokrzyskiego. Poprowadzony pustymi, dość dobrymi, bocznymi drogami szlak nadaje się doskonale na wyprawę z dziećmi.


Ogólny przebieg szlaku: Sielpia Wielka (0,0 km) - Kawęczyn (4,2 km) - Miedierza (5,3 km) - Przyłogi (11,6 km) - Komorów (19,1 km) - Serbinów (24,6 km) - Szałas (33,3 km) - Krasna (41,3 km) - Czarniecka Góra (52,3 km).


Trasa rozpoczyna się w Sielpi Wielkiej. Jest to największa miejscowość wypoczynkowa w województwie świętokrzyskim, położona wśród rozległych, sosnowych lasów, nad rzeką Czarną. Znajdują się tu: 60-hektarowy zalew z piaszczystą plażą, liczne ośrodki turystyczne, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz wiele szlaków pieszych i rowerowych. W XIX w. działał tu jeden z największych zakładów przemysłowych Zagłębia Staropolskiego. Obecnie mieści się w nim muzeum techniki metalurgicznej - Muzeum Zagłębia Staropolskiego. Do dziś zachowało się olbrzymie, metalowe koło napędowe o średnicy 8 m oraz wiele unikatowych maszyn i urządzeń, służących dawniej do wytopu i obróbki żelaza. Sielpia stanowi lokalny węzeł szlaków turystycznych i rowerowych, doskonały punkt wypadowy na okolicę.
Szlak biegnie wspólnie z trasą Green Velo mija potężny most rowerowy na zaporze zalewu. Prowadzi następnie przez lasy, na południe, do wsi Kawęczyn i Miedzierza. Stamtąd, nadal lasami, dociera na podmokłe łąki i pola uprawne na wzgórzach w dolinie rzeki Krasnej. Rezerwat "Górna Krasna" chroni rozległy obszar torfowisk i mokradeł, po których wytyczono kilka ścieżek przyrodniczych i dydaktycznych.
Szlak zatacza około 20-kilometrową pętlę wokół górnej części doliny, zamykając ją niemal w pobliżu wsi Krasna. Pozwala to w przypadku załamania pogody lub braku kondycji skrócić szlak o ten dystans lub wrócić z Krasnej na miejsce startu.
Dalsza trasa wiedzie znów lasami, w dolinie Krasnej, do Góry Czarnieckiej w pobliżu Stąporkowa. Przed II wojną światową było to popularne uzdrowisko. Obecnie tradycje te są kontynuowane przez Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji, a we wsi zachowało się sporo ładnych, przewojennych, drewnianych domów. Z Czarnieckiej Góry na miejsce startu można wrócić szlakiem niebieskim przez Końskie (ok. 25 kilometrów), lub skrócić drogę, jadąc leśnymi ścieżkami w dolinie Czarnej przez Piekło (10-15 kilometrów). Taka pętla to znakomita propozycja na długą, całodzienną wyprawę rowerową.

Atrakcje na szlaku:

1. Sielpia Wielka - zalew, Muzeum Zagłębia Staropolskiego

2. Lasy koneckie

3. Rezerwat przyrody "Dolina Krasnej

4. Czarniecka Góra - dawne uzdrowisko.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013