Język:

Szlaki

Szlak niebieski w gminie Morawica

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
47.3 km
Czas
5:00h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O szlaku
Oznakowanie
Niebieski
Nachylenie
0.85 %
Najwyższy punkt
311 m
Najniższy punkt
226 m
Suma podjazdów
402 m
Suma zjazdów
410 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Miejscowość Bilcza, przy drodze wojewódzkiej nr 73, przed budynkiem OSP
Miejsce końca:
Miejscowość Bilcza, przy drodze wojewódzkiej nr 73, przed budynkiem OSP

Szlak w gminie Morawica to blisko 50-kilometrowa trasa rowerowa, oznakowana kolorem niebieskim. Ma kształt pętli, wytyczonej dookoła tej podkieleckiej miejscowości. Prowadzi przez lasy i pola uprawne oraz liczne miejscowości w dolinie górnej Nidy. Na szlaku kilka ciekawych miejsc i zabytków, jest on niezbyt trudny i nadaje się na rekreacyjne wycieczki rowerowe.


Ogólny przebieg trasy: Bilcza (0,0 km) - Brzeziny (4,2 km) - Nida (6,7 km) - Kawczyn (16,2 km) - Chałupki (17,7 km) - Lisów (27,2 km) - Zaborze (31,2 km) - Morawica (40,1 km) - Bilcza (47,4 km).


Szlak rozpoczyna się i kończy we wsi Bilcza, leżącej przy drodze krajowej nr 73, około pięć kilometrów na południe od Kielc. Trasa prowadzi najpierw na zachód, nad Czarną Nidę, przez wieś Brzeziny. To najdłuższa ze świętokrzyskich wsi. Ciągnie się wzdłuż drogi na dystansie 9 kilometrów i liczy ponad dwa tysiące mieszkańców. Zobaczyć tu można barokowy kościół z XVII wieku i dwa stare cmentarze z XIX wieku.
Za wsią Nida szlak pokonuje dolinę Czarnej Nidy - jednej rzek z odwadniających południową część Gór Świętokrzyskich. Tworzy ona następnie, wraz z Białą Nidą, piękną i popularną wśród kajakarzy Nidę. Za rzeką szlak wspina się na wzgórza, z których rozciągają się rozległe widoki na pagórkowatą okolicę. Lasami i polami prowadzi następnie do wsi Chałupki, słynnej z uwagi na wielowiekowe tradycje garncarskie. Można tu obejrzeć Ośrodek Tradycji Garncarskiej - muzeum, prezentujące miejscowe wyroby ceramiczne.
Szlak z tego miejsca biegnie na wschód, w dolinę rzeki Morawki, mijając od północy miejscowość Piotrkowice, sławną z sanktuarium maryjnego. Kolejną miejscowością na trasie jest Lisów, w którym również znajduje się zabytkowy kościół. Mieści się tu też ciekawy, prywatny ogród zoologiczny, w którym zobaczyć można kilkadziesiąt gatunków rodzimych i egzotycznych zwierząt. Jest też bogata oferta rekreacyjna i rozrywkowa, zwłaszcza dla dzieci.
Od tego miejsca szlak prowadzi na północ, prowadząc na wschodnie przedmieścia Morawicy. To największa miejscowość okolicy, w której znajduje się "Kalwaria Świętokrzyska", zalew i zespół starych młynów. Szlak jednak omija miasto i prowadzi dalej na północ, obok rezerwatu cisów "Radomice". Mija Bieleckie Młyny, gdzie na Czarnej Nidzie wybudowano elektrownię wodną, stosującą rzadko instalowaną w podobnych elektrowniach turbinę Archimedesa (ślimakową). Stąd trasa prowadzi do miejsca startu we wsi Bilcza.

Atrakcje na szlaku:

1. Dolina Czarnej Nidy

2. Chałupki - ośrodek garncarski

3. Lisów - zoo, zabytkowy kościół

4. Morawica - zalew, młyny, kalwaria, rezerwat cisów.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013