Język:

Szlaki

Trasa Kadyńska

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
26.1 km
Czas
3:14 hh
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O szlaku
Najwyższy punkt
186 m
Najniższy punkt
8 m
Suma podjazdów
413 m
Suma zjazdów
416 m
Nachylenie
1.9 %
Oznakowanie
Czerwony
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Miejsce startu:
Kadyny - parking przy dębie Bażyńskiego
Miejsce końca:
Kadyny - parking przy dębie Bażyńskiego

"Trasa Kadyńska" to oznakowany kolorem czerwonym, liczący 26 kilometrów, szlak rowerowy w formie pętli, biegnącej z Kadyn przez Lasy Kadyńskie. Trasa jest dość trudna, z uwagi na długie podjazdy i uciążliwą do jazdy nawierzchnie dróg leśnych. Walorem trasy są piękne lasy, przez które została poprowadzona, widoki na Zalew Wiślany i zabytki Kadyn. Nawierzchnie na trasie są niemal wyłącznie naturalne. Dominują drogi szutrowe, ale sporo jest też nieutwardzonych, leśnych duktów. Utrudnieniem są odcinki kamieniste, szczególnie na podjazdach.

Ogólny przebieg szlaku: Kadyny, Dąb Bażyńskiego (0,0 km) - Janówek (2,1 km) - Tolkmicko, skraj miejscowości (4,6 km) - Pagórki (19,5 km) - Rezerwat "Las Kadyński" - droga do klasztoru (24,9 km) - Kadyny, Dąb Bażyńskiego (26,1 km).


Początek i koniec trasy znajduje się w lesie w pobliżu wsi Kadyny. Zobaczyć tu można, podobno najstarszy w Polsce, liczący sobie ok. 700 lat dąb Bażyńskiego. We wsi zachował się dawny układ ruralistyczny oraz wiele zabytków. Jest tu dawna fabryka majoliki z pocz. XX w., klasztor franciszkanów z XVIII w. oraz rozległy kompleks obiektów dawnej rezydencji niemieckiego cesarza Wilhelma II. Na wzgórzu leśnym ponad miejscowością znajduje się odbudowywany obecnie klasztor Franciszkanów. W Kadynach, nad brzegiem Zalewu Wiślanego, urządzono plażę i kąpielisko, nad którym można odpocząć po zakończeniu wycieczki. W pobliżu szlaku leży równieć interesujące miasteczko Tolkmicko.
Dla rowerzystów, chcących pokonać tę trasę poleca się rozważenie wyboru pomiędzy szlakiem czerwonym a trasą MTB, oznakowaną kolorem zielonym przez Nadleśnictwo Elbląg. Trasa MTB ma bardzo podobny przebieg, lecz jest poprowadzona nieco lepszymi do jazdy drogami i jest bardziej urozmaicona. Nie leżą na niej Kadyny, ale tę miejscowość obejrzeć można również bez korzystania z oznakowania szlaków rowerowych.

Atrakcje na szlaku:

1. Kadyny: zespół pałacowy z kompleksem stajni, fabryka majoliki, Dąb Bażyńskiego

2. Las Kadyński - pomniki przyrody, klasztor

3. Lasy Wysoczyzny Elbląskiej

4. Tolkmicko - zabytki architektury, układ urbanistyczny

5. Panorama Zalewu Wiślanego.

Szlak nie jest w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań.

DRUKUJ

Miejsca na szlaku (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013