Język:

Miejsca

Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” - dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach

Centra edukacyjne

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
13.55 km
Kontakt
Adres:
Ciekoty 76, 26-001 Masłów
Telefon:
41 311 21 28
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

W malowniczo położonych Ciekotach stał dwór, w którym lata swojego dzieciństwa i młodości spędził wybitny polski prozaik i publicysta Stefan Żeromski. Drewniany dworek, stylizowany na drobnoszlachecki dwór z drugiej połowy XIX wieku, w którym eksponowane są obiekty upamiętniające życie i twórczość pisarza, pełni funkcję miejsca promującego literaturę i czytelnictwo oraz regionalne dziedzictwo kulturowe.

Szklany Dom, którego przestronne, nowoczesne pomieszczenia służą prezentacjom sztuki współczesnej oraz realizacjom programów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  Równolegle z animacją kulturalną, Centrum prowadzi działania w obszarze turystyki i rekreacji, popularyzując przyrodnicze walory regionu.

Dom, który był zamieszkiwany przez rodzinę Żeromskich w latach 1871 – 1883 uległ całkowitemu spaleniu w 1900 r. Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku ostatni właściciele ziem - rodzina Rostkowskich - przekazali teren ówczesnym władzom regionu. Przez kolejne dziesięciolecia Żeromszczyzna była miejscem działań kieleckiej chorągwi ZHP im. S. Żeromskiego. W 2010 r. staraniem władz gminy Masłów, przy wsparciu środków unijnych, powstało tu Centrum Edukacyjne Szklany Dom. Nowy układ przestrzenny miejsca ma charakter symboliczny. Na jednej osi, na przeciw siebie, znajdują się dwa obiekty łączące przeszłość ze współczesnością - t.j. pamięć o pisarzu i jego ideii pracy pozytywistycznej, służącej postępowi cywilizacyjnemu.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013