Język:

Wycieczki

Wyprawa w cieniu Łysicy – Góry Świętokrzyskie

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
29.0 km
Czas
2:30h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
330 min
Najwyższy punkt
471 m
Najniższy punkt
271 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach
Miejsce końca:
Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach

Świętokrzyskie pasiaki skąpane w słońcu, malownicze przełomy rzek, tajemnicze skały i gęste lasy inspirujące pisarzy i poetów - daj się zaprosić na wycieczkę pod bacznym okiem Łysicy, królowej Gór Świętokrzyskich, oraz jej siostrzyc – Radostowej, Wymyślonej i Klonówki. Przekonaj się, dlaczego Stefan Żeromski tęsknił do swojej małej ojczyzny, poznaj świętokrzyskie legendy, odpocznij nad brzegami potoków i rzek. Przed Tobą przygoda w samym sercu Gór Świętokrzyskich!

Swoją przygodę rozpoczynasz na parkingu koło Centrum Edukacyjnego „Szklany Dom” – Dworek Stefana Żeromskiego u podnóża Góry Radostowej. Tu, w dawnym miejscu zamieszkania pisarza, możesz zobaczyć replikę dworu Żeromskich oraz obiekt przypominający o idei szklanych domów z powieści „Przedwiośnie”. Wyjeżdżając na główną drogę za przystankiem kierujesz się w lewo, a po przebyciu długiego zakrętu w prawo w kierunku Masłowa. Po przejechaniu przez most na Lubrzance, koło cmentarza wjeżdżasz na stromy podjazd w kierunku Pasma Masłowskiego. Dojeżdżasz do skrzyżowania i skręcasz w prawo do znaków szlaku żółtego. Jedziesz polną drogą wzdłuż Pasma Masłowskiego i na drodze asfaltowej skręcasz w lewo. Ulicą Księdza Józefa Marszałka jedziesz pod górę aż do skrętu w ulicę Północną. Przed Tobą roztacza się wspaniały widok na Kielce i Górę Domaniówkę po prawej stronie. Drogą leśną wyjeżdżasz obok platformy widokowej na Klonówce. Stąd możesz obejrzeć panoramę Pasma Brzechowskiego i Dymińskiego. Po drodze odpocznij przy legendarnym Diabelskim Kamieniu. Wycieczkę kontynuujesz szlakiem żółtym przez las, aż napotykasz stromy zjazd, którym dostajesz się do przełomu Lubrzanki. W przysiółku Baków skręcasz w kierunku Podmąchocic, mijasz most na Lubrzance i trzymasz się drogi asfaltowej. W Bęczkowie koło kościoła jedziesz w lewo. Dojeżdżasz do Krajna Parcele - przed Tobą po prawej stronie Góra Stróżna oraz Łysica. Gdy w Krajnie Pierwszym obejrzysz się za siebie, zobaczysz południowe pasma Gór Świętokrzyskich. W miejscowości zwróć uwagę na pomnik poetów ludowych. Na rozjeździe za Krajnem Pierwszym skręć w lewo, a następnie w prawo w kierunku ostrego zjazdu w dół. Przed sobą widzisz Pasmo Klonowskie, Górę Psarską i Miejską. Na dole na skrzyżowaniu skręć w prawo do Parku Miniatur w Krajnie Zagórzu. Wyjeżdżając w kierunku Św. Katarzyny napotkasz długi podjazd. Kieruj się do centrum miejscowości, a przy Muzeum Minerałów skręć w lewo do Ciekot, do których dojedziesz Doliną Wilkowską zwaną doliną poetów.

Przebieg i kilomteraż:

Ciekoty – 0km
Brzezinki – 2km
Mąchocice Scholasteria – 4km
Masłów Drugi – 6km
Platforma Widokowa na Klonówce – 7,5km
Diabelski Kamień – 8,5km
Ameliówka – 11km
Mąchocice – 12km
Bęczków – 14km
Krajno Pierwsze – 18km
Krajno Zagórze – 20,5km
Święta Katarzyna – 23km
Wilków – 24,5km
Ciekoty – 29km

Ewentualne warianty wycieczki:

Po zjeździe z Ameliówki wzdłuż oznakowania niebieskiego szlaku pieszego można kierować się bezpośrednio do Centrum edukacyjnego „Szklany dom” w Ciekotach.
Na trasie ze Świętej Katarzyny do Ciekot istnieje możliwość skrętu w prawo do zalewu w Wilkowie (0,6 km).

Opis oznakowania i infrastruktury:

Trasa o charakterze pętli oznakowana wystarczająco wg standardu znakowania turystycznych szlaków rowerowych i pieszych PTTK – znaki kierunkowe malowane na drzewach w kolorze niebieskim, zielonym, czerwonym, żółtym. Kolory oznakowania na poszczególnych odcinkach występują samodzielnie lub sąsiadują ze sobą:

Most na Lubrzance – przystanek autobusowy PKS w Mąchocicach Scholasterii (pierwsze skrzyżowanie) oznakowanie koloru zielonego.
Przystanek PKS w Mąchocicach Scholasterii (rozjazd) - Masłów Drugi – Góra Klonówka oznakowanie koloru żółtego.
Na Górze Klonówce do Diabelskiego Kamienia oznakowanie czerwonego szlaku pieszego. Konieczny zjazd z pieszego szlaku czerwonego w kierunku oznakowania koloru żółtego, którym należy kierować się do przełomu Lubrzanki.
Przełom Lubrzanki - do zjazdu na Podmąchocice oznakowanie koloru niebieskiego.
Zjazd na Podmąchocice - Bęczków - Krajno Parcele - Krajno Pierwsze - Krajno Zagórze (Park Miniatur) - brak oznakowania.
Park Miniatur - Święta Katarzyna - oznakowanie niebieskiego szlaku pieszego.
Święta Katarzyna (okolice Galerii Minerałów i Skamieniałości) – Ciekoty oznakowanie koloru zielonego.

Z Ciekot do rzeki Lubrzanki widoczne oznakowanie Rodzinnych Tras Rowerowych – znaki na drzewach i tabliczki; szlak ten oznakowany jest niestandardowo: symbol czarnego roweru umieszczony jest na żółtym tle.

Nawierzchnia:

88 % -nawierzchnia asfaltowa, 12 % - nawierzchnia gruntowa.
Trasa poprowadzona w większości drogą asfaltową o niskim natężeniu ruchu samochodowego. Po przejechaniu ok. 6,5 km trasa wiedzie przez las w kierunku Góry Klonówki i Diabelskiego Kamienia - jest to jeden z najbardziej uciążliwych odcinków, na którym podczas okresowych opadów deszczu należy uważać na mokrą i grząską nawierzchnię.
Na całej trasie występują przewyższenia, w tym największe na trasie Mąchocice Kapitulne –Bęczków – Krajno Parcele.
Stromy, ok. 1 km zjazd, z Góry Dąbrówki.

Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:

Centrum Edukacyjne „Szklany Dom”– Dworek Stefana Żeromskiego, Ciekoty 76, 26-001 Masłów, tel. +48 41 311 21 28, e-mail: szklanydom@maslow.pl, www.szklanydom.maslow.pl
Park Rozrywki i Miniatur SABAT KRAJNO, Krajno Zagórze 43 c, 26-008 Górno, tel.+48 692 435 319, e-mail: osrodek@sabatkrajno.pl, www.sabatkrajno.pl
Parafia pw. Św. Katarzyny - klasztor sióstr bernardynek, ul. Kielecka 2, 26-010 Święta Katarzyna, tel. 41 311 21 35
Muzeum Minerałów i Skamieniałości, Ewa i Dariusz Siemońscy, Święta Katarzyna, ul. Kielecka 20, 26 – 010 Bodzentyn, tel. 501 282 697, e-mail: muzeum.mineralow@op.pl, www.swkatarzyna-muzeum.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013