Język:

Miejsca

Chełmskie Podziemia Kredowe

Podziemne trasy turystyczne

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Odległość od Green Velo
0.38 km
Kontakt
Adres:
Lubelska 55, 22-100 Chełm
Telefon:
82 565 25 30

Kreda to podstawowy minerał Pagórów Chełmskich, wykorzystywany dziś przez cementownie w Chełmie i niedalekim Rejowcu Fabrycznym. Jej zastosowanie było i jest oczywiście dużo szersze, a zapotrzebowanie na kredę spowodowało już w XVI w. masową eksploatację i to pod samym miastem. Mieszczanie na swoich działkach i wprost pod domami kopali tunele i komory.

Dziś Chełm słynie z unikalnych w światowej skali wyrobisk, z wielokondygnacyjnym labiryntem o długości nawet 40 km (!). W XIX w. władze zakazały eksploatacji, wiele z korytarzy zamknięto lub zasypano, bo groziły katastrofą budowlaną. W połowie lat 80. XX w. specjaliści budownictwa górniczego przygotowali bardzo interesującą podziemną trasę turystyczną o długości ok. 2 km. Przebiega pod historycznym centrum miasta, w tym pod rynkiem, gdzie można oglądać m.in. szyb staromiejskiej studni. W kilku większych komorach urządzono ekspozycje górnicze i archeologiczne, a dużych emocji, szczególnie najmłodszym turystom dostarcza spotkanie z legendarnym władcą kredowych podziemi – Duchem Bieluchem.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013