Język:

Wycieczki

Śladem Mikołaja Reja

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
47.6 km
Czas
4:50 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
360 min
Najwyższy punkt
243 m
Najniższy punkt
183 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Miejsce startu:
Park Miejski w Chełmie
Miejsce końca:
Park Miejski w Chełmie

„Hardemu się zda, iż mu nikt nie rówien…”. Z takim nastawieniem warto wybrać się na wycieczkę która zaspokoi nawet najwybredniejszych miłośników jednośladów i aktywnego wypoczynku. Prawie 50 kilometrowy odcinek po zróżnicowanym terenie, wśród miejsc zamieszkiwanych przez wybitnego renesansowego poetę - Mikołaja Reja.
Wycieczka prowadzi przez miejsca i obiekty związane z postacią Mikołaja Reja - wybitnego polskiego poety epoki renesansu i kalwińskiego. Szlak rozpoczyna się w Chełmie, w parku miejskim przy ul. Armii Krajowej, obok pomnika białego niedźwiedzia, legendarnego bohatera miasta. Pierwsza część trasy ma charakter rekreacyjny i przebiega 3,5 kilometrowym bulwarem spacerowo-rowerowym wzdłuż rzeki Uherki. Przy bulwarze znajdują się stoły do tenisa i szachów oraz siłownia na wolnym powietrzu.
Bulwar biegnie dalej w kierunku zalewu w Żółtańcach – położonego na południe od miasta, ulubionego kąpieliska mieszkańców Chełma. Minąwszy zalew, należy skierować się szlakiem Green Velo do miejscowości Depułtycze, po czym skręcić w prawo w kierunku Rejowca, dokąd prowadzi długi odcinek niezbyt ruchliwej, asfaltowej drogi.
Rejowiec to miejscowość założona przez Mikołaja Reja, z zachowanym dawnym układem urbanistycznym, w tym z czworobocznym rynkiem. Warto zwiedzić neogotycki kościół parafialny, dawną cerkiew unicką oraz najstarszy na rynku budynek z XVIII w., zwany Domem Reja. Najcenniejszy zabytek Rejowca to pochodzący z przełomu XVIII i XIX w. Pałac Ossolińskich. Klasycystyczny obiekt jest położony na niewielkim wzniesieniu, na terenie krajobrazowego parku, pośród rozległych łąk, oddzielających go od centrum miejscowości.
Za Rejowcem trasa przebiega starą drogą asfaltową, wzdłuż której rozciągają się rozległe stawy rybne. Dalej szosa łączy się ze szlakiem Green Velo, który prowadzi do centrum Chełma. Z oddali widać ulokowane na wzniesieniu stare miasto, a przy dobrej pogodzie na niebie można zaobserwować liczne szybowce i małe samoloty, należące do znajdującego się w pobliżu Ośrodka Kształcenia Pilotów PWSZ w Chełmie.
W mieście tym zobaczyć warto w szczególności zespół sakralny widocznego z oddali sanktuarium maryjnego na Górze Chełmskiej, a także unikatowe w skali Europy Chełmskie Podziemia Kredowe i wywodzący się ze średniowiecza układ urbanistyczny miasta.


Warianty trasy (20 km):
Wariant polecany dla rodzin z dziećmi. Trasa wycieczki prowadzi wokół zalewu w Żółtańcach po wytyczonych ścieżkach rowerowych, pomijając Rejowiec.


Przebieg i kilometraż:
• Chełm - 0 km
• Zalew w Żółtańcach - 5 km
• Depułtycze - 12 km
• Rejowiec - 21 km
• Uher - 33 km
• Chełm - 47 km

Nawierzchnia trasy:
Trasę w znacznej części poprowadzono drogami asfaltowymi i brukowanymi ścieżkami rowerowymi. Początkowy fragment biegnie oznakowanym bulwarem spacerowo-rowerowym wzdłuż rzeki Uherki oraz szlakiem Green Velo. Za Rejowcem nawierzchnia asfaltowej szosy jest dość zniszczona. Na odcinku pomiędzy Strupinem a Chełmem powstała droga rowerowa.


Atrakcje na trasie wycieczki:
• Bulwar spacerowo-rowerowy w Chełmie
• Park miejski przy ul. Armii Krajowej w Chełmie
• Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej w Chełmie
• Zalew w Żółtańcach
• Cerkiew unicka pw. św. Michała Archanioła w Rejowcu
• Dom Mikołaja Reja w Rejowcu
• Kościół parafialny pw. św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu
• Pałac Ossolińskich w Rejowcu
• Rynek w Rejowcu


Informacja Turystyczna w Chełmie, ul. Lubelska 63, 22-100 Chełm, tel. 82 565 36 67, e-mail: itchelm@wp.pl, www.itchelm.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013