Język:

Szlaki

Leśne Ostępy Chełmskiego Parku Krajobrazowego

Pozostałe szlaki

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
19.4 km
Czas
2:00 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla początkujących
O szlaku
Najwyższy punkt
179 m
Najniższy punkt
162 m
Suma podjazdów
94 m
Suma zjazdów
90 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Nachylenie
0.48 %
Oznakowanie
Zielony
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Miejsce startu:
Chełm, okolice MOR Chełm-Horodyszcze (okolice Zalewu Stańków) na szlaku Green Velo
Miejsce końca:
Ruda nad Uherką, okolice MOR Ruda Huta na szlaku Green Velo

Szlak zgodnie ze swoją nazwą biegnie przez leśne tereny Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Liczy sobie ok. 20 kilometrów i prowadzi z północnej części miasta Chełm w kierunku wsi Ruda nad rzeką Uherką. Zwarty kompleks leśny, przez który biegnie szlak, ma ok. 10 km długości w kierunku północ-południe i 3 do 5 km szerokości w kierunku wschód-zachód. Są to głównie lasy mieszane, rosnące na podmokłym, płaskim terenie, trudne do przebycia poza drogami leśnymi.
To krótka, rekreacyjna trasa, polecana mniej doświadczonym rowerzystom i miłośnikom przyrody. Jej zaletą jest przebieg niemal w całości przez obszary leśne, co jest szczególnie przyjemne w gorące, letnie dni. Stare, liściaste drzewa dają rowerzystom przyjemny chłód i cień. Nawierzchnia szlaku jest dość dobra, w większości (70%) gruntowa i praktycznie wolna od samochodów. Są to głównie dobrej jakości dukty leśne, pozbawione odcinków piaszczystych i błotnistych. Cały teren, przez który biegnie szlak, jest niemal płaski, nieco podmokły i pozbawiony większych wzniesień. Sprawia to, że jest on osiągalny dla każdego rowerzysty, a także rodzin z dziećmi.
Początek szlaku znajduje się w pobliżu MOR Horodyszcze na szlaku Green Velo, w północnej części powiatowego miasta Chełm. Z tego miejsca trasa prowadzi brzegiem sztucznego Zalewu Stańków, będącego miejskim kąpieliskiem, miejscem rekreacyjnym i łowiskiem wędkarskim. Zalew ten powstał w wyniku zalania wodą wyrobisk dawnej kopalni kredy i składa się z dwóch, przedzielonych groblą, zbiorników. To doskonałe miejsce na odpoczynek w gorący, letni dzień.
Po minięciu zalewu szlak zagłębia się w rozciągające się na północ od Chełma lasy i prowadzi nimi niemal do samego końca, przez ok. 15 kilometrów. Niestety, stare, zniszczone i niekompletne oznakowanie szlaku pozostawia wiele do życzenia i poruszanie się nim bez mapy lub śladu GPS raczej nie jest możliwe. Szczególnie uważać należy na dużym leśnym skrzyżowaniu, położonym 4,3 km od drogi w pobliżu zalewu. W tym miejscu, jadąc od Chełma, skręcić należy w lewo. Na szczęście, nawet w przypadku zgubienia szlaku, rowerzysta bez problemu dotrze leśnymi ścieżkami (z których pod żadnym pozorem, z uwagi na bagienka i gęstą roślinność, nie należy zjeżdżać!) do rzeki Uherki lub drogi Chełm-Ruda, po której biegnie szlak Green Velo.
Leśne tereny, przez które biegnie szlak, są może dość monotonne, ale za to pozwalają na obserwacje natury. Na szlaku zobaczyć można, upamiętnione krzyżem i tablicą, miejsce potyczki partyzantów podziemia antykomunistycznego z siłami MO i SB z 1945 roku, a także wielki, drewniany budynek łuszczarni nasion oraz pomnikową, piękną sosnę z zawieszoną na niej kapliczką Matki Boskiej.
Ostatni odcinek szlaku biegnie wzdłuż rzeki Uherki i jest szczególnie malowniczy. Szlak kończy się w miejscowości Ruda, w pobliżu MOR na szlaku Green Velo. Wrócić do Chełma można tą samą trasą lub szlakiem Green Velo przez wieś Leśniczówka, co dodatkowo pozwala zobaczyć ciekawy rezerwat "Bagno Serebryskie". Taka pętla liczyć będzie 35 kilometrów i stanowi interesującą, kilkugodzinną wycieczkę rowerową.

Atrakcje na szlaku:

1. Lasy Chełmskiego Parku Krajobrazowego

2. Zalew Stańków w Chełmie

3. Pomnik upamiętniający żołnierzy podziemia komunistycznego

4. Drewniany budynek łuszczarni nasion

5. Pomnikowa sosna z kapliczką

6. Dolina rzeki Uherki.

Szlak w całości przejezdny dla roweru z sakwami / przyczepką rowerową. Szlak poprowadzony w oddzieleniu od ruchu pojazdów, wyłącznie bezpieczne przejazdy rowerowe przez drogi publicznem wydzielone drogi rowerowe oraz drogi wyłączone z ruchu samochodowego, drogi polne, leśne i inne. Szlak szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi i przyczepek dziecięcych. Szlak o charakterze rekreacyjnym. Szlak o szczególnych walorach przyrodniczych.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013