Język:

Wycieczki

WOKÓŁ OSAMOTNIONYCH SIEDLISK NADBUŻAŃSKIEJ KRAINY

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
38.8 km
Czas
3:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
240 min
Najwyższy punkt
231 m
Najniższy punkt
171 m
Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Miejsce startu:
Wola Uhruska, przy zabytkowej wieży ciśnień
Miejsce końca:
Wola Uhruska, przy zabytkowej wieży ciśnień

Wycieczka prowadzi śladami dawnego osadnictwa. Podróż po czystych nadbużańskich terenach, wśród niezwykłych odkryć archeologicznych, drewnianych zabudowań oraz unikalnych zabytków sakralnych pozwoli odetchnąć od cywilizacyjnego zgiełku dnia codziennego.

Trasa wycieczki prowadzi śladami dawnego osadnictwa przez malownicze tereny doliny rzeki Bug, wśród niezwykłych stanowisk archeologicznych, drewnianych zabudowań oraz unikalnych zabytków sakralnych. Przemierzającym szlak towarzyszą piękne krajobrazy, opustoszałe wioski oraz zachowane cenne obiekty sakralne, cerkwie i kościoły, m.in. w Kosyniu czy w Uhrusku.

Trasa rozpoczyna się w Woli Uhruskiej, jednej z popularniejszych miejscowości wypoczynkowych nad brzegiem Bugu. Punkt początkowy szlaku znajduje się przy zabytkowej wieży ciśnień, do której prowadzi aleja rzeźb powstałych podczas corocznych Międzynarodowych Plenerów Plastycznych „Kresy 92”. Z Woli Uhruskiej szlakiem Green Velo należy udać się do Stulna, mijając po drodze charakterystyczne na tym terenie starorzecza. Tam, wśród dawnych zabudowań mieszkalnych, znajduje się drewniany wiatrak kozłowy (tzw. koźlak). Ważnym elementem krajobrazu okolicy są również bocianie gniazda, które można zobaczyć niemal przy każdym gospodarstwie. Na północ od tej miejscowości znajduje się wodno-torfowiskowy rezerwat "Trzy Jeziora", przez który prowadzi interesująca ścieżka przyrodnicza.

Za torami kolejowymi rozpoczyna się obszar Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Asfaltowa, biegnąca przez las droga prowadzi do wsi Kosyń. Tuż przy drodze znajduje się tu kościół parafialny pw. św. Stanisława Kostki, przekształcony z drewnianej cerkwi greckokatolickiej.
Następnie trasa prowadzi wśród licznych mokradeł, łąk i pól uprawnych do miejscowości Łukówek. Po drodze można zobaczyć dawne kuźnie w Macoszynie Małym i Bukowie Wielkiej oraz liczne przydrożne krzyże. W samym Łukówku stoi kapliczka św. Jana Nepomucena oraz drewniany wiatrak.

Kolejną, jednocześnie najbardziej atrakcyjną miejscowością na trasie wycieczki jest Uhrusk. Znajduje się tu XIX-wieczny pałac w stylu klasycystycznym, a w odległości ok. 200 m od siebie stoją zabytkowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela oraz cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny z 1849 r.

Ostatni fragment trasy prowadzi szlakiem Green Velo wśród rozległych łąk i pól uprawnych do Woli Uhruskiej. Kończąc wycieczkę, można wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się piękny widok na dolinę Bugu i całą okolicę lub odpocząć na tutejszej plaży ze strzeżonym kąpieliskiem.

Przebieg i kilometraż:
Wola Uhruska - 0 km
Stulno - 7 km
Kosyń - 12 km
Bukowa Wielka - 24 km
Łukówek - 29 km
Uhrusk - 34 km
Wola Uhruska - 39 km


Nawierzchnia i oznakowanie trasy:
Trasa została w całości poprowadzona drogami asfaltowymi. Jej przebieg pokrywa się częściowo z przebiegiem szlaku Green Velo, czerwonego szlaku rowerowego oraz żółtego szlaku łączącego Włodawę z Wolą Uhruską.


Atrakcje na trasie wycieczki:
Aleja rzeźb w Woli Uhruskiej
Wieża ciśnień w Woli Uhruskiej
Wiatrak koźlak w Stulnie
Ścieżka przyrodnicza "Trzy Jeziora" w Stulnie
Kościół pw. św. Stanisława Kostki w Kosyniu
Kuźnia w Macoszynie Małym
Kuźnia w Bukowie Wielkiej
Wiatrak "koźlak" w Łukówku
Kapliczka św. Jana Nepomucena w Łukówku
Pałac w Uhrusku
Cerkiew Zaśnięcia NMP w Uhrusku
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Uhrusku


Informacja Turystyczna Włodawa, ul. Partyzantów 25, 22-200 Włodawa, tel. 82 571 70 73, e-mial: it.wlodawa@gmail.com

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013